Természettudományi Kar (TTK)
2024. október 11.
10.00 – 10.30
Gyógyszerfejlesztés és deep-tech startupok az ELTE Biológiai Intézetében
Az ELTE Biológiai Intézetének molekuláris biológiai tanszékein találhatók Magyarországon legnagyobb sűrűségben gyógyszerfejlesztő deep-tech startup cégek, amelyeket a tanszékek professzorai, kutató tanárai és hallgatói alapítottak. Az előadás ezeket a cégeket és kutatásaikat mutatja be, és azt, miért fontosak ma a tudományban és az egyetemeken a deep-tech startupok.
Előadó: Málnási-Csizmadia András egyetemi tanár, Biológiai Intézet
Terem: B épület 172.
Kémia mindenütt, kémia a csillagok közt
Vajon hogyan tudjuk a Földről megállapítani, milyen anyagok és kémiai reakciók találhatók más bolygókon és a világűr távoli szegleteiben? Az előadás röviden felvillantja a kémia sokoldalúságát és hasznosságát, majd kicsit konkrétabb vizekre evezve megismertet a molekulaspektroszkópia alapjaival, az elméleti modellezés fontosságával a kémiában, végül betekint az asztrokémia egy-két érdekes fejezetébe.
Előadó: Szidarovszky Tamás tudományos munkatárs, Kémiai Intézet
Terem: B épület 217.
10.30 – 11.00
Mivel foglalkozik egy (rádió)csillagász?
Az előadás bemutaja, mivel foglalkozik egy megfigyelő csillagász, milyen eszközöket használ, és milyen égi objektumokat és fizikai folyamatokat tanulmányoz, ha az emberi szemmel nem látható rádiósugárzást vizsgálja. Továbbá igyekszik azt is megvilágítani, hogy mire használhatók a mindennapi életben a rádiócsillagászathoz kapcsolódó technikai fejlesztések és felfedezések.
Előadó: Gabányi Krisztina egyetemi adjunktus, Fizikai és Csillagászati Intézet
Terem: B épület 172.
A Föld magjától a légkör felső határáig: bolygónk szféráinak kutatása és oktatása a Földrajz- és Földtudományi Intézetben
Az előadásból kiderül, hogy ez a földrajz nemcsak az a földrajz, hogy miként lehet valakiből éghajlatkutató, hogy miért fontos a hidrogeológus munkája, hogy milyen kapcsolat van a régészet és a geofizika között, hogy milyen módszerekkel lehet „olvasni” a Föld történetét, hogy a társadalomföldrajznak milyen fontos szerepe van a gazdaságban, és hogy a környezet jelenlegi és múltbéli változásainak megismerésére milyen sokféle módszer van. A felsorolt sokszínűséget nagyon jól reprezentálják a Földrajz- és Földtudományi Intézet 10 tanszékén folyó kutatások és az ezekhez is szorosan kapcsolódó oktatási tevékenység.
Előadó: Horváth Erzsébet habilitált egyetemi docens, Földrajz- és Földtudományi Intézet
Terem: B épület 217.
11.00 –11.30
Miért érdemes matematikát tanulni?
Az előadás két irányból is megvizsgálja, miért érdemes matematikát tanulni. Először bemutatja az ELTE matematikai képzéseit, azok előnyeit, erősségeit és egyediségét, majd pedig egy érdekes természeti megfigyelést magyaráz meg a matematika segítségével.
Előadó: Csomós Petra habilitált egyetemi docens, Matematikai Intézet
Terem: B épület 172.
Az atomoktól a Föld bolygóig: a természettudomány öttusája
Akit kicsit is izgat, hogy a környezetünkben milyen folyamatok mennek végbe, ezek hogyan hatnak hosszú távon a természetre és a társadalomra, és mi ebben az ember szerepe, felelőssége és lehetősége, annak nem egy hagyományos szaktudomány felől, hanem több oldalról, az összes természettudományos terület (biológia, fizika, földrajz, földtudomány, kémia) segítségével, ezek összekapcsolásával kell megközelíteni a problémákat. Ilyen szakemberek a környezetkutatók és a felső tagozaton természettudományt tanító tanárok. Az előadás az ő (a Ti!!) tanulási és elhelyezkedési lehetőségeiket mutatja be.
Előadó: Weiszburg Tamás egyetemi tanár, Környezettudományi Centrum
Terem: B épület 217.
11.30 –12.00
Kérdések és válaszok
Minden, amit a TTK-ról tudni lehet: kötetlen beszélgetés.
Terem: B épület 172. és 217.