Természettudományi kutatások Nyugat-Magyarországon

2024.02.26.
Természettudományi kutatások Nyugat-Magyarországon
Kilenc természettudós mutatta be legújabb kutatási eredményeit az ELTE Savaria Egyetemi Központban megrendezett 19. Regionális Természettudományi Konferencián, ahol idén a biológiai témáké volt a főszerep.

A harkályfajok állandó jelenléte, gyakorisága jól mutatja az általuk használt élőhelyek ökológiai állapotát, demográfiai jellemzőiket, ezért élőhely-választásuk ismerete nem csupán a harkályok, hanem a velük együtt élő más élőlények szempontjából is fontos lehet – mutatott rá előadásában Gyurácz József, az ELTE Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ (BDPK) Biológiai Tanszék vezetője.

Tóth Gábor, az ELTE BDPK adjunktusa a Duna menti alföld (a Kisalföld Szlovákiába átnyúló része) avar kori népességének embertani vizsgálatáról szóló előadásában arról beszélt, hogy az informatív csontvázmaradványok számos érdekességet elárulnak a kutatóknak. Kiderült, hogy milyen elváltozások alapján következtettek például arra, hogy egy húsz év körüli nő munkája során feltehetően őrlőkövet használt, vagy arra, hogy egy ötvenes éveiben elhunyt férfi lovasíjász lehetett.

Varga Nándor úgy kalauzolt a Marsra, hogy a Földön maradtunk: a kutató a Szahara északnyugati térségében található Dajet Srij-tó és tágabb környezetének időszakos vízborítását és vegetációját vizsgálta műholdfelvételek segítségével. Ennek a marsi környzettel analóg területnek a vizsgálata révén hasznos megállapításokat lehet tenni a Marsra küldendő űreszközök tervezéséhez is.

Horváthné Dani Brigitta frissdiplomás kémia-környezettan tanár azt mutatta be, hogy használt étolajból is készülhet mosószappan, amelyet akár otthon is elő lehet állítani. Ez nem csak a kőolajból előállított szintetikus mosószerek alternatívája lehet, hanem a háztartásokban keletkező, veszélyes hulladéknak minősülő évente 40–80 tonnányi használt sütőolaj újrahasznosításának olcsó és környezetbarát módja is.

Forrás: ELTE SEK
Borítókép: Kleinhappel Miklós