Testvérháború: szabadkőművesség a fegyverek árnyékában

Testvérháború: szabadkőművesség a fegyverek árnyékában
04/09

2024. április 09. 18:00

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B, félem. 172.)

04/09

2024. április 09. 18:00 -

ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B, félem. 172.)


Lánchidi Péter tart előadás az ELTE Művészettörténeti Szabadegyetemen.

A szabadkőművesség az egyetemes testvériség, a tolerancia, az egyetértés, a jobbítás és az építés eszméinek a jegyében munkálkodik. Ugyanakkor a szabadkőművesek mint egyes államok állampolgárai, illetve különböző politikai nézeteket valló egyének olykor konfliktusba is keveredtek egymással – nem egyszer fegyveres konfliktusba.

Az előadás azt járja körbe, hogy a testvériség magasztos eszméi és a konfliktusok hogyan jelennek meg a szabadkőműves ábrázolások szimbolikájában, de nem csupán képzőművészeti alkotásokon, hanem tágabb értelemben a szabadkőművesség tárgyi kultúrájában is. Ennek során szó (és kép) lesz többek között szabadkőműves mítoszokról, beavatási szertartásokról, a páholy berendezési tárgyairól, az emberi és polgári jogok nyilatkozatáról, koponyákról, koporsókról, keresztes lovagokról, Napóleonról, a Szabadság-szoborról és I. világháborús lövészárkokról.

Regisztráció

A Művészettörténeti Szabadegyetem nyilvános előadásai egy-egy nagyobb témakör, műfaj, képi törekvés képzőművészeti megjelenését vizsgálják az antikvitástól napjainkig. Az első évad a háború témájának feldolgozásával foglalkozik. Az előadók az intézet oktatói, doktoranduszai, valamint külső szakemberek.