Hírek, felhívások (archívum)
TTK Meteorológus tehetségnap és Alumni találkozó

Hazánkban egyedül az ELTE Természettudományi Karán lehet Meteorológus mesterdiplomát szerezni. Az első évfolyam 1954-ben végzett, akik 17-en voltak. Ezután még három nagy évfolyam következett, az utolsó 1957-ben. Ezt követően hosszú időre megszűnt az önálló képzés. Elsősorban matematika-fizika tanárszakról lehetett felvenni a meteorológiát. Néhány fős, kis évfolyamok végeztek. Az önálló meteorológus képzés 1978-ban indult újra, majd ezt váltotta fel a kétlépcsős (BSc, MSc) Bologna-rendszerű képzés. Egy-egy évfolyamban 10-20 hallgató végez, akiknek sok lehetősége van az elhelyezkedésre. Az Országos Meteorológiai Szolgálat mellett a médiában, a Magyar Honvédségnél, kutatóintézetekben, egyetemi tanszékeken, a vízügyben, de minisztériumokban is vannak nálunk végzett hallgatók. Közel „Két évfolyamnyi” meteorológus dolgozik külföldön, akik sikeresen megállják a helyüket Ausztriától az Egyesült Királyságon át egészen Új-Zélandig.
A meteorológia kis szakma. Az ELTE Meteorológiai Tanszék hagyományosan törekszik a hallgatókkal való személyes törődésre, a nálunk végzettekkel való szoros kapcsolattartásra. Jó szakmai együttműködést alakítottak ki a társintézményekkel; közös rendezvényeket szerveznek a Magyar Meteorológiai Társasággal és MTA Meteorológiai Tudományos Bizottságával is.
Az oktatás szerves része a tehetséggondozás, a hallgatók megismertetése a hagyományokkal, a szakma múltjával. A régi, nagy évfolyamok egykori diákjai az elmúlt években vehették át az arany és gyémánt díszokleveleket, amelyre minden tavasszal személyre szóló levélben hívják fel a figyelmüket. Jövőre már a „vasdiplomások” következnek. Több évtizedes hagyománya van a diákköri tevékenységnek is. Évente 8-20 TDK dolgozat készül, ami a hallgatói létszámhoz viszonyítva nagy szám, de hát a meteorológia kutatószak is.
Minden évben december elején szervezik meg a Kari Meteorológus Tudományos Diákköri Konferenciát. Két éve merült fel, hogy a TDK konferenciához kapcsolódva rendezzék meg a Meteorológus Alumni találkozót, ez 2017-ben december 8.-ra esett, ahol délelőtt volt a diákköri konferencia, amelyre 9 előadást neveztek. Délután háromkor kezdődött az Alumni találkozó, megtelt a Kari Tanácsterem. Az eseményen több mint hatvanan voltak. A rendezvényre a 2017-es arany- és gyémántdiplomások, illetve a 2017-ben végzett diákjai, illetve 10, 20, 25, … éve végzett évfolyamok lettek meghívva. Itt osztották ki a délelőtti diákköri konferencia díjait, amelyeket az Országos Meteorológiai Szolgálat és a Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálata ajánlotta fel – köszönet érte.
Az Alumni találkozó első felében a Meteorológiai Tanszék mutatkozott be. Bartholy Judit professzor asszony aki több mint két évtizeden át vezette a tanszéket, az elért sikerekről, oktatási és tudományos eredményekről számolt be.A jövőt, az új elképzeléseket a Tanszék új vezetője Mészáros Róbert docens úr vázolta fel, majd Pataky Csilla az ELTE Alumni Központ menedzsere az egyetem és a végzett hallgatóink közötti kapcsolat fontosságáról beszélt. Ismertette a tervezett programokat, lehetőségeket, ahol a meteorológus öregdiákokra is számítanak. A TDK konferencia díjátadásán mind a hallgatók, mind a vendégek arcán látszott a pillanat fontossága, az elvégzett munka megbecsülése - s ez nem csak egy jól hangzó szófordulat.
Az Alumni találkozó második részében korábbi hallgatók emlékeztek. Elsőként Baráth József az OMSZ volt elnöke idézte fel a múltat, aki 2017-ben kapott gyémántdiplomát. A harminc éve végzettek közül Molnár Ágnes, a Pannon Egyetem tudományos főmunkatársa, a 20 évvel ezelőttiek közül Radics Kornélia, az OMSZ elnöke beszélt az egyetemi évekről, míg a frissen végzettek közül Timár Ágnes osztotta meg a diákévek emlékeit. Voltak közös pontok, mint például a meteorológusok számára oly fontos szinoptikus térképek rajzolása. A „hivatalos programot” a tanszék fiatal kutatója Leelőssy Ádám zárta, aki doktori munkájáról beszélt, amit 2018 januárjában sikeresen meg is védett. A zárszót Dunkel Zoltán a Magyar Meteorológiai Társaság elnöke mondta, aki pályáját szintén az ELTE Meteorológiai Tanszék ösztöndíjasaként kezdte, s mint az OMSZ elnöke ment nyugdíjba.
Ezután már csak egy feladata volt a rendezvény háziasszonyának, Breuer Hajnalka egyetemi adjunktusnak – meghívni a résztvevőket egy baráti beszélgetésre, ami nagyon jól sikerült, este hét után fejeződött be. A rendezvény megerősítette a szervezőket, valamint a közreműködő diákokat, hogy van értelme a folytatásnak, megérte a befektetett munka. Jó helyre került az ELTE Alumni Központ, a TTK Kari Tudományos Diákköri Tanács és a Magyar Meteorológiai Társaság támogatása.
/Készült dr. Weidinger Tamás - egyetemi docens és TTK Kari Alumni képviselő / ELTE Meteorológiai Tanszék - összeállításának felhasználásával./
A részletes programról bővebben itt olvashat.
TTK Meteorológus alumni
TTK Meteorológus alumni
0
/
0
















0
/
0