Új ablak az Univerzumra

2016. március 03.
ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
2016. március 03. -
ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2016. március 3-án folytatódik „Az atomoktól a csillagokig” fizikai ismeretterjesztő sorozat: az előadást Frei Zsolt, az ELTE TTK Atomfizika Tanszékének egyetemi tanára tartja „Új ablak az Univerzumra” címmel.
Először történt, hogy tudósok megfigyelték a téridő gravitációs hullámoknak nevezett fodrozódásait, amelyek a távoli univerzum egy 1,2 milliárd évvel ezelőtt lezajlott kataklizmikus eseményében keletkezve most érték el a Földet. Az észlelés igazolja Albert Einstein 1915-ben közölt általános relativitáselméletének egyik legfőbb előrejelzését, és eddig példa nélküli, új ablakot nyit a Világegyetemre. Az előadásban szó lesz a gravitációs hullámokat észlelő két detektor, a Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory (LIGO) történetéről, a felfedezésről, a hullámok forrásául szolgáló feketelyuk-ütközés mechanizmusáról, valamint a magyar hozzájárulásról is a berendezés fejlesztéséhez és a közös munkához. Az előadás kitér a gravitációs hullámok más típusú feltételezett forrásaira, illetve ezek észlelésének lehetőségeire.
A tizedik éve futó „Az atomoktól a csillagokig” sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás patinás, nemzetközi hírnévnek és elismertségnek örvendő egyeteme kínál a vállalkozó kedvű, érdeklődő fiataloknak. Az előadást online közvetíti Tepliczky István vezetésével a GalileoWebcast csapata.
Facebook
Időpont: 2016. március 3. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)
Az atomoktól a csillagokig