Új innovációs projekt indul az Informatikai Karon
Az ELTE Informatikai Karának vezetésével és az EIT támogatásával új projekt indul az innováció és vállalkozói kultúra fejlesztésére. Az InnoChange: Változások előmozdítása és kapacitásépítés; úton az innovatív és vállalkozó egyetemek felé projekt célja, hogy bővítse a felsőoktatási intézmények vállalkozói és innovációs hajlandóságát és kapacitását, támogassa a közép- és kelet-európai innovációs ökoszisztémákat, hogy mind jobban bekapcsolódjanak az európai körforgásba. A partnerek eltérő és egymást kiegészítő szakértelme
jó alapot teremt a tudásháromszög alapú innovációs oktatás megvalósításához.
A projekt az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) HEI Initiative: Innovation Capacity Building for Higher Education 400 ezer euró támogatását nyerte el, és lehetőség lesz további 18 hónapos hosszabbításra összesen 1,2 millió euró értékben.
Az ELTE Informatikai Karán kívül a konzorcium tagja a Babeș-Bolyai Egyetem (Románia), a Heriott-Watt Egyetem (Egyesült Királyság), a Pavol Jozef Šafárik Egyetem (Szlovákia), a Pajszij Hilendarszki Egyetem (Bulgária) és a Startup Wise Guys Accelerátor (Észtország). Társult stratégiai partnerek a GE Healthcare Hungary és a Campden BRI Hungary.
A projekt erőssége az adott tudományos szakterületből (informatika, digitális átalakulás) és az egyetemi környezet, az ipar és a magánszervezetek adta sokszínűségből fakad.
A partner felsőoktatási intézmények számára az InnoChange konzorcium kidolgozza a vállalkozástan tananyagát, az ehhez kapcsolódó tanárképzést, valamint egy új innovációs modell segítségével összegyűjti és egyfajta inkubátor módjára támogatja a hallgatóktól, oktatóktól és a kutatói tevékenységekből származó innovációt. Ezenkívül hatékony támogatást nyújt az arra érdemes, korai stádiumú innovációs projekteknek, valamint gyakorlati, átfogó és sokoldalú ipari partnerségi hálózatot, kölcsönös tanulás révén
támogatási struktúrákat alakít ki a felsőoktatási intézmények vállalkozói közösségei számára.
A konzorcium már az első 6 hónapban:
- innovációs és vállalkozói tananyagokat dolgoz ki a hallgatók és az oktatók és adminisztratív munkatársak számára;
- kialakítja a konzorciumban meglévő vállalkozói közösségek profilját és támogatási struktúráit;
- kidolgoz egy többéves felsőoktatási intézményi átültethetőségi tervet az intézményi változások elérése érdekében;
- kidolgoz iránymutatásokat az InnoChange bevonására és a fenntarthatóság biztosítására;
- és kialakít egy innovációs szolgáltatási keretrendszert.
Az InnoChange oktatást biztosít 130 hallgató, 12 oktató és 12 nem oktatói státuszban lévő munkatárs számára, mentorál 12 hallgatót, 4 oktatót és 4 nem oktatói státuszban lévő munkatársat, valamint támogatni fog 2 induló startupot.
Az InnoChange konzorcium szoros kapcsolatban áll az EIT Digital-el, és törekszik rá, hogy a hálózatot tovább bővítse a digitális átalakulás felgyorsítása érdekében. Az ELTE IK az EIT Digital tagja, a Budapesti Csomópont alapító felsőoktatási intézménye, s mint ilyen, kiemelt feladatának tartja a közép-európai felsőoktatási együttműködések fejlesztését, összhangban az Innovációs és Technológiai Minisztérium stratégiájával. Az EIT Digital képzéseiben már több mint száz mester- és doktori hallgató számára tette lehetővé a részvételt, miközben az I&E kurzust több száz magyar alap, mester hallgató és doktorandusz számára is elérhetővé tette.
Az EIT Felsőoktatási Kezdeményezése az EIT új stratégiájának, a 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó stratégiai innovációs menetrendnek egyik kiemelt célkitűzése. A kezdeményezés azért jött létre, hogy szakértelemmel és képzéssel támogassa a felsőoktatási intézményeket, finanszírozást és hozzáférést biztosítson az EIT innovációs ökoszisztémájához, így lehetővé tegye olyan innovációs cselekvési tervek kidolgozását, amelyek jól kiegészítik majd egymást. A kísérleti szakaszban eddig 23 projektet finanszírozott, a következő pályázati felhívás 2021 végén várható.