Új jogklinika indult

2018.05.02.
Új jogklinika indult
A már meglévők mellett újabb jogklinikai program indult 2018 áprilisában az ELTE ÁJK-n: ezúttal ingatlanügyi kérdésekben várják a a szűk anyagi mozgástérrel rendelkező, kevéssé tájékozott ügyfeleket a joghallgatók és oktatómentoraik.  

A Jogklinika a Polgári Jogi Tudományos Diákkör és az Agrárjogi Tudományos Diákkör szervezésében a Bibó István Szakkollégiummal, valamint a Joghallgatók Önképző Szervezetével együttműködésben jött létre azzal a szándékkal, hogy élő kapcsolatot teremtsen a jogászképzés és a társadalom között. A program célja a segítségre szorulók támogatása mellett az, hogy a részt vevő hallgatók a megszerzett tapasztalataik révén társadalmi problémákra érzékeny, az általuk elvállalt ügyekért felelős szakemberekké váljanak. A jogklinika polgári jogi, azon belül is elsősorban ingatlanjogi ügyekre fókuszál.

Egyik alapvető célja az, hogy a szűk anyagi mozgástérrel rendelkező, kevéssé tájékozott ügyfelek jogi problémáiban lehetővé tegye az előrelépést. Ennek keretében a hozzájuk fordulók elsősorban arra számíthatnak, hogy az ügyüket vélhetően előremozdító, ingyenes szakvéleményt kapnak.

A szakvéleményt joghallgatók készítik, de munkájukat minden esetben a területen jártas oktató mentorálja.

Profiljába elsősorban ingatlanjoggal kapcsolatos ügyek tartoznak. Ennek megfelelően különösen az alábbi kérdésekben tudnak segíteni: ingatlanok tulajdonjogával, megszerzésével kapcsolatos ügyek; ingatlanok használatával, bérletével kapcsolatos ügyek; ingatlanokra vezetett végrehajtásokkal kapcsolatos ügyek; ingatlanokkal kapcsolatos szomszédjogi és birtokviták; ingatlanokat terhelő jogokkal (zálogjog, haszonélvezet, szolgalom stb.) kapcsolatos ügyek; ingatlanok öröklésével kapcsolatos ügyek; ingatlan-nyilvántartási eljárással kapcsolatos ügyek; ingatlanok felosztásával, egyesítésével, átminősítésével kapcsolatos ügyek; ingatlanok kisajátításával kapcsolatos ügyek.

A jogklinika olyan jogi oktatásmódszertani forma, amely a tapasztalati tanuláson alapszik, és az egyes tudáselemek horizontális összekapcsolására épül. A program a hallgatókat társadalmi problémákra érzékennyé, az adott ügyért felelőssé teszi; megtanítja őket úgy kommunikálni az ügyfelekkel, hogy az ügyek mögött megtapasztalják az egyéni sorsokat; kapcsolatot mutat számukra a jogterületek között, és képessé teszi őket gyakorlati jogászi feladatok ellátására is; valamint megismerteti őket az önkéntességgel, a társadalmi felelősségvállalás egy formájával. A program valós jogesetek megoldását várja el a benne részt vevő diákoktól, összekapcsolja a már mozaikszerűen megszerzett ismereteiket.

Hogyan fordulhatok a Jogklinikához, és mi történik ezután?

Ügyféltájékoztató és tanácsadás iránti kérelem

Belépési és titoktartási nyilatkozat (a Jogklinika munkájában résztvevő hallgatóknak)

Forrás ELTE ÁJK PJTD