Új tanárszak indul az ELTE-n
Az ország hat egyetemének hét képzőhelyén, az ELTE-n Budapesten és Szombathelyen is elindul az új, ötéves, elsődlegesen a Z generációt kiszolgáló egyetemi természettudomány–környezettan szak, fantázianevén a „Z szak”. A szak egységes országos minőségbiztosítással, de regionális megvalósításban igyekszik a jelentkezőkkel megismertetni, megértetni az ökológiai fenntarthatóságot és a természet működését, folyamatait, mindezt gyakorlatorientált, problémamegoldó technikák révén. A természettudomány–környezettan lesz az egyetlen hazai kötött szakpáros osztatlan tanárképzés, amely a természetet teljes egységében ismerteti meg, de úgy, hogy egyben megérteti a különböző szempontú modellnézeteket – fizika, kémia, biológia – is.
A gyakorlatorientált Z szak kiviszi a diákokat a természetbe és testközelből mutatja meg nekik a gyakorlati életet (ipar, mezőgazdaság stb.), ezzel is erősítve kötődésüket a régiójukhoz, egyben a Kárpát-medencéhez, mindezt egységes ökológiai fenntarthatósági szemléletbe ágyazva. A szakmai tudás jellege mellett
az új tanárszak módszertanilag is lényeges újításokat tartalmaz.
A Z generációnak különösen fontos vizuális kommunikációt és kultúrát kiemelt óraszámban, már a kezdetekkor tanítja és ezzel magának a későbbi egyetemi tanulásnak is aktív eszközévé teszi. Szintén a kezdetektől kiemelten fejleszti a diákok értő olvasási képességét és retorikai kompetenciáit, valamint az idegen nyelven – elsődlegesen angolul – történő világhálós kritikai tájékozódást.
A Z szakot elvégző hallgatók – sokoldalúan fejlesztett képességeikkel és tudásuk révén – a munkaerőpiacon és ezen belül a közoktatásban is komolyan versenyképesek lesznek, hiszen ezzel a diplomával a Nemzeti alaptantervben szereplő integrált természettudomány tantárgyak mellett az általános iskolák felső tagozatán a biológiát, fizikát és kémiát is taníthatják majd.
A szak sokoldalúsága miatt akár humán, akár reál hátterű diákok érdeklődését, jelentkezését várják, először 2022 februárjától. Ennek megfelelően jelentkezni bármilyen tantárgyból szerzett emeltszintű érettségivel lehet.
Forrás: ELTE TTK