Ünnepel az ELTE Ruszisztikai Központja

2020.05.11.
Ünnepel az ELTE Ruszisztikai Központja
Fennállásának 30. évfordulója alkalmából díszérmet és socius honoris causa címeket adományozott a történeti ruszisztika budapesti műhelye.

A Magyar Russzisztikai Egyesületet 1990-ben vette nyilvántartásba társadalmi szervezetként a Fővárosi Bíróság. Az Egyesület azonnal megalapította a Magyar Ruszisztikai Intézetet, a történeti ruszisztika első, önszerveződő és autonóm módon működő magyar tudományos műhelyét. Az Intézet alapítói hozták létre 1995-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karán a Ruszisztikai Központot, amely jelenleg Kelet-, Közép-Európa Története és Történeti Ruszisztikai Tanszék néven működik.

A Magyar Ruszisztikai Intézet alapításának 30. és az ELTE Ruszisztikai Központ 25. évfordulóján a műhely egykori és mai munkatársai hétről hétre korabeli dokumentumokkal, képekkel emlékeznek meg a Központ Facebook-oldalán. Ugyanakkor Ruszisztika Díszérem odaítéléséről is határoztak, amelyet évente egy alkalommal adnak át a hazai ruszisztika ügyének előmozdításáért.

Első alkalommal 2020. május 8-án ebben az elismerésben részesült Igor Szergejevics Szavolszkij, az Oroszországi Föderáció rendkívüli és meghatalmazott nagykövete 2006–2009 között Magyarországon.

Az ünnepélyes alkalmon kihirdették a Socius Honoris Causa cím elnyerőinek névsorát is. 2020-ban posztumusz socius honoris causa címet kapott:

  • Ruszlan G. Szkrinnyikov (1931–2009) történész, a Szentpétervári Egyetem professzora a magyar történet ruszisztika fejlesztésében játszott iskolateremtő szerepéért;
  • Niederhauser Emil (1923-2010) történész, akadémikus, az ELTE professor emeritusa a magyar Kelet-Európa-kutatás fejlesztésében játszott iskolateremtő szerepéért;
  • Nicholas V. Riasanovsky (1923–2011), történész, a Berkeley Egyetem professor emeritusa, a magyar történeti ruszisztika nemzetközi elismertségének hathatós elősegítéséért.

Socius honoris causa címet kapott:

  • Paul Dukes történész, professor emeritus (Aberdeen), a Ruszisztikai Intézet/Központ nemzetközi elismertségének hathatós elősegítéséért;
  • Juhász József történész, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára a budapesti történeti ruszisztikai műhely folytonosságának biztosítása terén végzett áldozatos munkájáért.

A Socius Honoris Causa címet korábban megkapta Hudecz Ferenc akadémikus, az ELTE volt rektora és Manherz Károly professzor, az ELTE BTK egykori dékánja is. 

Az adományozók döntöttek a Ruszisztikai Intézet virtuális tudományos intézményként való tovább működtetéséről is. Tekintettel a járványügyi helyzetre, a díjátadóra online formában került sor.