Valóságos könyvtár – könyvtári valóság

A könyvtári-információs szolgáltatások nélkülözhetetlenek a tudomány rendkívül gyors fejlődésében. Az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézet éppen ezért minden évben konferenciát szervez, amely lehetőséget ad a könyvtár- és információtudomány aktuális, a szakmai közösség hazai és határon túli képviselőit egyaránt foglalkoztató kérdéseinek megvitatására, a könyvtárak valós és virtuális szerepének, lehetőségének elemzésére, a könyvtárak információközvetítő és tudományos kutatómunkát támogató küldetésének több aspektusú problémafeltárására, jövőbeli feladataik széles körű vizsgálatára.
A Valóságos könyvtár – könyvtári valóság konferenciasorozat a tudományterület legjelentősebb hazai eseménye, az előadásokból kétévente megjelenő tanulmánykötetek pedig a Library and Information Science (LIS) témakörben egyedülálló kurrens szakkönyvsorozat darabjai.
A most megjelent, harmadik kötet a magyarországi felsőfokú könytárosképzés elindulásának és az ELTE Könyvtártudományi Tanszék alapításának 70. évfordulójáról történő megemlékezésre is szolgál. A kötethez előszót írt Borhy László akadémikus, rektor, Sonkoly Gábor egyetemi tanár, a BTK korábbi dékánja és Sörény Edina, az Emberi Erőforrások Minisztériuma főtanácsosa. A könyvekhez fűződő személyes kapcsolatáról ír benne Balázs Géza és Vida Tivadar, számos tanulmány a könyvtárosképzés múltjának és jelenének elemzésére vállalkozik, visszaemlékezések, esszék és tanulmányok szólnak a képzés fontos pillanatairól, és bekerültek a kötetbe a diszciplína legújabb kutatási eredményei is.
A kiadvány elektronikusan szabadon letölthető, bemutatójára várhatóan 2021 novemberében, az V. Valóságos könyvtár – könyvtári valóság konferencia keretében kerül majd sor.
A VKKV könyvtár- és információtudományi szakkönyvsorozat eddig megjelent kötetei az ELTE EDIT repozitóriumában olvashatók.