Valóságos könyvtár – Könyvtári valóság

2021.12.01.
Valóságos könyvtár – Könyvtári valóság
Az ELTE Könyvtár- és Információtudományi Intézete 2021 őszén ötödször rendezte meg kétévente esedékes szakmai konferenciáját. A rendezvényen több mint 200-an vettek részt, bevezetéseképpen idén Hetényi Zsuzsa és György Péter professzorok beszéltek a könyvtárakhoz fűződő kapcsolatukról.

A lassan évtizedes hagyományt teremtő Valóságos könyvtár – Könyvtári valóság eseménysorozat a könyvtár- és információtudomány legnagyobb hazai tanácskozása. A kétnapos, bírálati rendszerű konferencián elismert hazai és külföldi szakemberek, tudósok, egyetemi oktatók és tudományos pályájuk kezdetén lévő doktoranduszok osztják meg gondolataikat az interdiszciplináris tudományterület számtalan vetületéről.

Az idei konferencia egyik újdonsága a nemzetköziség új szintre emelése, az intézethez kötődő doktori program hallgatói és oktatói, valamint külföldi szakemberek előadásaira épülő, a thaiföldi Sukhothai Thammathirat Open University egyetemmel közös "Inspire and Engage" angol nyelvű szekció megvalósítása volt. A másik újszerűség a szervezők, előadók és közönség interaktív együttműködése, sikeres próbatétele lett, miután a konferenciát lényegében egy hétvége alatt kellett a valóságosból az online térbe áthelyezni. 

A bravúr sikerült: 2021. november 23-a reggelétől 2021. november 24-e késő délutánig otthonról vagy munkahelyről bejelentkezve

több mint félszáz előadó osztotta meg gondolatait és kutatási eredményeit

az érdeklődő közönséggel. Bár a konferenciára ennél többen szerettek volna bejutni, a regisztrációt 220 főnél le kellett zárni az MS Teams korlátai miatt.

A tanácskozást Bóna Judit, az ELTE BTK tudományos és kutatásszervezési ügyek dékánhelyettese, majd Szóllás Péter, az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője nyitotta meg. A virtuálisan megjelenteket Kiszl Péter, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének igazgatója, a doktori program vezetője, a konferencia elnöke köszöntötte.

A VKKV konferenciasorozat értékes hagyományaként először neves tudósok vallottak a könyvtárakhoz fűződő élményeik mellett arról, tudományos pályafutásukra milyen hatást gyakoroltak a könyvtárak. Hetényi Zsuzsa, az ELTE Szláv és Balti Filológiai Intézete, valamint György Péter, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézete professzorainak – mindketten az MTA doktorai – idei előadásai ugyanazt bizonyították, mint amiről a korábbi konferenciák tudós előadói tettek bizonyságot: a könyvtárak épített tere, az ott igénybe vehető szolgáltatások, a hely hangulata szervesen összeforr a tudományos kutatás élményével, és meghatározza a tudós életpálya egyes szakaszait.