Világdöntőben az ELTE médiajogászai

2019.12.11.
Világdöntőben az ELTE médiajogászai
A Monroe E. Price nemzetközi médiajogi, szólásszabadsági és adatvédelmi jogesetmegoldó és perbeszédmondó verseny elődöntőjét a tavalyi évhez hasonlóan idén is az ELTE ÁJK csapata nyerte meg. A dél-kelet-európai regionális válogatónak a University of Oxford felkérésére az ELTE volt a házigazdája.

Az ELTE hallgatói már ötödik éve vesznek részt a legnevesebb médiajogi perbeszédversenyen, ahol évről évre jobb eredményt érnek el. A tavalyi tanévben sikerült a regionális fordulóból a világdöntőre kvalifikálniuk magukat, ahol a világ legjobb tizenhat csapata közé jutottak. 

A perbeszédversenyre minden évben fiktív jogesetet kell feldolgozniuk a résztvevőknek, mind a kérelmezők, mind az ellenfél oldaláról. Az idei jogesetben maszkot viselő férfi szólította fel a követőit metaforikus kifejezéseket használó videoüzenetben, hogy a kisebbséghez tartozó vallás képviselőit a többségi vallásra térítsék át. Ezt követően erőszakos cselekmények történtek a fővárosban, és az állam a maszkos férfi személyes adatait bírósági engedély nélkül kérte ki a videót közzétevő médiaszolgáltatótól. A jogesetben így a szólásszabadság és a vallásszabadság alapjogi ütközéseit ugyanúgy vizsgálni kellett, mint a nemzetközi emberi jogi bíróságok ítélkezési gyakorlatát és a nemzeti joganyagokat. Ráadásul a jogalkotási és eljárásjogi problémák mellett az adatvédelem és a közvetítői szolgáltatói felelősség kérdései is terítékre kerültek.

A regionális fordulóra tíz csapat adott le írásbeli keresetet. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemet Angyal Márton, Bálint Janka, Gyetván Dorina, Hevesi-Tóth Mirtill és Németh Olivér képviselték, felkészítő tanáruk idén is Gosztonyi Gergely, a Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék adjunktusa volt, aki az elődöntőt is szervezte.

A zsűri tagja volt idén – mások mellett a NKE rektora, Nilay Erdem, a Facebook Európáért felelős policy managere, Willem F. Korthals Altes, az amszterdami bíróság vezető bírája, Dékány Csilla, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal partner ügyvédje, Petrányi Dóra, a CMS partner ügyvédje, Szabó Tamás, a Szabó, Kelemen és Társai Ügyvédi Iroda Andersen Global partner ügyvédje, Halász Bálint, a Bird & Bird partner ügyvédjét és Maksym Dvorovyi, az Ukrán Parlament médiajogi tanácsadója. A zsűrit a fentiek mellett a szakterületükön elismert – magyar és külföldi – jogászok, egyetemi oktatók, korábbi versenyzők és gyakorló szakemberek alkották, akik a résztvevő csapatok számára hasznos szakmai útravalót tudtak átadni.

A budapesti fordulót az Oxfordi Egyetem felkérésére, december 4–6. között, az ELTE Egyetem téri épületében rendezték meg. A Preliminary Rounds során kétszer alperesi és egyszer felperesi oldalon versenyzett csapatunk. A kieséses jellegű Play-off-ban – a sorsolásnak köszönhetően – az ELTE az elődöntőben felperesként az orosz National Research University csapatát, míg a döntőben a University of Rijeka csapatát ugyancsak felperesként legyőzve az első helyet szerezte meg. 

A regionális forduló végeredménye:

  1. Eötvös Loránd University (Hungary)
  2. University of Rijeka (Croatia)
  3. National Research University (Russia)
  4. University of Sarajevo (Bosnia and Herzegovina)
  5. University of Tirana (Albania)

Legjobb leadott írásbeli kereset:

  1. Eötvös Loránd University (Hungary)
  2. University of Rijeka (Croatia)
  3. National Research University (Russia)

Legjobb szóbeli teljesítmény:

  1. Mihovil Miholić, University of Rijeka (Croatia)
  2. Olivér Németh, Eötvös Loránd University (Hungary)
  3. Alexandra Șipoteanu, University of Bucharest (Romania)

A díjakat Bóka János, az Igazságügyi Minisztérium európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkára adta át, aki nagy sikert aratott köszöntőjében hangsúlyozta a perbeszédmondó versenyek fontosságát a régió joghallgatói számára.

A világdöntőben a legjobb 32 csapat – köztük az ELTE ÁJK csapata – mérkőzik meg 2020. március 30. – április 3. között az University of Oxford szervezésében.