Világkörüli utazás a színpadon

2023.06.07.
Világkörüli utazás a színpadon
Több kontinens tánckultúrája elevenedett meg a ELTE-BEAC Tánc Szakosztály kilencedik alkalommal megrendezett félévzáró gálaműsorán.

Az estet az ELTE Argentin Tangó oktatói, Hönich Heléna és Balogh András nyitották meg egy improvizációs tánccal. A műsor folyamán tanítványaik is bemutatták a félév során elsajátított tudásukat. Az általános testneveléskurzus és az esti kezdő, illetve középhaladó órák táncosai együtt léptek a színpadra, szintén egy improvizációs tangó keretében. Az ELTE Moderntánc tavaly szeptemberben ünnepelte alapításának 10. évfordulóját. A csoport és a teljes szakosztály alapítója Tóth-Wéber Edi, aki éppen kisbabájával van otthon, így jelenleg Bukovics Bianka és Lang Tímea tartja a rendszeres edzéseket – tőlük láthattunk több koreográfiát is.

Az ELTE hallgatói 2013 ősze óta a modern jazztáncot mint általános testnevelés órát is felvehetik szabadon választható tárgyként. A kredites kurzus elvégzése után sokuk rendszeres résztvevőjévé vállik az esti edzéseknek. A gálán bemutatott koreográfia a hallgatókkal közösen készült. Az esti kezdő csapat egy rövid történetet jelenített meg a színpadon, a középhaladó órák résztvevői pedig szintén egy igazán beszédes koreográfiát mutattak be.

Az ELTE Hip-hop csapatát Juranits Rita alapította 2019-ben, a leglelkesebb táncosokból pedig azóta fellépő csoportot is szervezett. Az ELTE hallgatói a hip-hopot is választhatják mint általános testnevelés kurzust. A hallgatók 13 alkalmon keresztül sajátították el a stílus alapjait, majd egy street jazz koreográfiát is megtanultak, amit a műsor folyamán láthattunk tőlük. Az esti hip-hop edzéseken résztvevő táncosoktól pörgős, girly house koreográfiát láthattunk, a fellépő csapat tagjai pedig igazán vagány, afro stílusú táncot mutattak be.

Az ELTE Oriental Hastánccsoport már szintén túl van a 10. jubileumán. A csoportot Molnár Ágnes alapította 2011-ben, ezzel elindítva a BEAC-ban a táncot mint szakágat, amely később szakosztállyá nőtte ki magát. Ma már kezdő, középhaladó és haladó szintű edzésekből is tudnak választani a hastánc szerelmesei. A középhaladó és haladó csoportok több koreográfiával is készültek az előadásra, mindegyik más és más volt, és általuk bepillanthattunk a hastánc és a Közel-Kelet varázslatos világába.

Az Érdi Torna Club Tánc Szakosztályának fiatal növendékei már évek óta visszatérő vendégfellépők félévzáró gálaműsorainkon. Az egyesület két csoportja összesen három koreográfiával lépett színpadra az este folyamán, a táncokat Lang Tímea és Tóth-Wéber Edi alkotta meg.

A nagy múltra visszatekintő ELTE Néptáncegyüttes tagjai több éve rendszeresen színesítik produkcióikkal szakosztályi gálát. Minden alkalommal üde színfoltot hoznak ezekbe az eseményekbe és ehhez tartották magukat most is. Az együttes utánpótlás csapatának tagjai léptek színpadra mezőségi táncokkal; felkészítőjük Tóth Alma és Riba Gábor volt.

A Levendula Kortárs Táncműhely 8 évvel ezelőtt alakult az ELTE Moderntánc csapat fellépő-versenyző táncosaiból. A társulat művészeti vezetője és koreográfusa az ELTE Moderntánc és az ELTE-BEAC Tánc Szakosztály alapítója, Tóth-Wéber Edi. A társulat számos versenyen is részt vett az évek alatt, illetve a 2021/2022-es szezonban több önálló, teltházas táncestet is adott. A csapat két táncosa, Juranits Rita és Szőke Édua a gálaműsoron mutatták be először közös alkotásukat, egy kortárs duettet.

A műsort a Levendula Kortárs Táncműhely táncosa és az ELTE Moderntánc oktatója, Bukovics Bianka zárta szólótáncával, a koreográfus Tóth-Wéber Edi volt. Ez a produkció szintén az életnek egy fontos aspektusát tárta elénk mozdulatokon keresztül: a párhuzamot és a kapcsolatot a kétfajta utazás, úton levés között – a valódi, térbeli utazás és belső utazásunk, fejlődésünk között. Tökéletes zárása volt ez a produkció az egész előadásnak.

Az este végén Zirig Zsófia műsorvezető a színpadra hívta a szakosztály oktatóit és vezetőjét, rövid beszédében pedig a tánc közösségformáló erejét hangsúlyozva mondott köszönetet a résztvevőknek és a szervezőknek.

Forrás: BEAC
Fotók: Csomos Attila (ELTE Online)