Villámgyűrűt észleltek az ELTE kutatói Tongán

2022.01.23.
Villámgyűrűt észleltek az ELTE kutatói Tongán
Az Űrkutató Csoport munkatársai a villámdetektor-hálózat adatainak elemzése során figyeltek fel a gyorsan terjedő vulkánkitörési felhő peremét követő ritka jelenségre.

A 21. század egyik legnagyobb vulkánkitörése tapasztalható a Csendes-óceánon, a Tonga-szigetek térségében. A műholdas felvételek szerint a robbanásos kitörés vulkáni hamufelhője 20 kilométer magasságba emelkedett és elérte a sztratoszférát is. Az ELTE kutatóinak közreműködésével egy nemzetközi csapat felfedezte és dokumentálta a kitöréssel összefüggésbe hozható érdekes légköri jelenségeket, többek között az úgynevezett villámgyűrűt.

Az közismert, hogy a vulkánkitörésekkor a gyorsan emelkedő kitörési felhőben villámok keletkeznek, az évszázad kitöréseként jellemzett tongai kitörés felhőjét azonban ebből a szempontból még nem vizsgálták. Az ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszékén működő Űrkutató Csoport munkatársai Steinbach Péter tudományos főmunkatárs vezetésével dolgozták fel a World Wide Lightning Location Network (WWLLN) villámdetektor-hálózat adatait, és ritka „villámgyűrűre” akadtak, amely követte a gyorsan terjedő kitörési felhő peremét.

A Seattle-i székheyű University of Washington vezette detektorhálózatnak az ELTE Természettudományi Karán működő kutatócsoport is alapító tagja, és a lágymányosi campuson működő antennájával részt vesz annak adatszolgáltatásában is. A WWLLN mind időben, mind térben jóval pontosabban és jóval több villámot detektál, mint más, publikusan elérhető szolgáltatások. A percenkénti észlelésekből összeállított videón is kirajzolódik a kitörés során feltörő felhő, illetve annak meteorológiai műholdképeken már látott gyors szétterjedése. Ez azt mutatja, hogy a troposzférában szétterjedő forró hamufelhő és a környező párás levegő határán folyamatos az intenzív villámtevékenység.

A kitörési felhő pereme körülbelül 12 km magasságban a stabil sztratoszférának ütközve eredményezi a villámok jól kivehető gyűrűjét. A kitörés kiemelkedő villám-aktivitását mutatja, hogy a teljes Földön, egész nap észlelhető villámok kb 6–7%-a keletkezett itt, mindössze két óra alatt.

A sárga keresztek mutatják az egy perc alatt lecsapó villámokat. Fél órával a kitörés és az első villámok megjelenése után a „villámgyűrű” átmérője 300 kilométer.

Forrás ELTE TTK