Az egyetem után

Az egyetem után

Az egyetem után

Az egyetemi tanulmányaid végéhez közeledve bizonyára izgatottan várod, mit hoz majd a jövő.

Ugyan hátra van még pár vizsga, a szakdolgozat befejezése, mégis elérkezett az idő, hogy elkezdj gondolkodni az egyetem utáni életről, hogy tisztába kerülj azokkal a praktikus felelősségekkel, amikkel a diploma megszerzése környékén szembe kell nézned.

Ez a segédlet azt a célt szolgálja, hogy támogatást nyújtson neked az egyetemi tanulmányaid lezárásában, és tájékoztatást nyújtson az egyetemen túli szolgáltatásokról, amikre a későbbiekben szükséged lehet.

Tervek a jövőre

Az egyetemi diplomaszerzés hatalmas lépés. Addigra már a tanulmányok nehezén is túl leszel, így bizonyára sokat gondolkodsz azon, mihez kezdj a jövőben, hova menj tovább.

Első lépésként arra kell koncentrálnod, mi az, amit Te szeretnél, mihez kezdenél a jövőddel. Ehhez kapcsolódóan érdemes az érdeklődésedre alapozva terveket készítened, milyen munkavállalási lehetőségeket tudnál elképzelni magadnak, vagy milyen irányban tanulnál tovább szívesen. A jövő megtervezése olyan dolog, amiben érdemes mások segítségét, véleményét is kikérned (pl. családtagok, barátok). Emellett támogató szakemberek segítségét is kérheted karriertervezés, pályaorientáció, munkára való felkészítés tekintetében. Lehet ez az a szakember (pszichológus, gyógypedagógus), akivel eddig együtt dolgoztál, de felveheted a kapcsolatot másokkal is. Továbbá ebben is kérheted a SHÜTI szakembereinek támogatását.

Ők mindnyájan tudnak neked segíteni abban, hogy az érdeklődésedhez, elképzeléseidhez igazítva megtaláljátok a megfelelő célt, és az oda vezető lépéseket.

Speciális Karriermenedzsment Kurzus

Az egyetemi tanulmányaid során lehetőséged van arra, hogy tárgyfelvételkor jelentkezz a minden TAVASZI félévben meghirdetésre kerülő „Speciális Karriermenedzsment Kurzusra”. Ez a kurzus remek lehetőséget biztosít arra, hogy elkezdj gondolkodni azon, hogyan is képzelnéd el az ideális munkahelyedet, még akkor is, ha erre nincs konkrét terved.
A kurzus során megtanulhatod, hogyan kell önéletrajzot és motivációs levelet írni, mit jelent az, hogy megváltozott munkaképesség, kipróbálhatod magad egy állásinterjú helyzetben. 
Javasoljuk, tanulmányaid UTOLSÓ TAVASZI SZEMESZTERÉBEN VEDD FEL a kurzust, hogy a legfrissebb, legaktuálisabb információkról kaphass tájékoztatást. 
A kurzust a Neptunban találod.

SHÜTI támogató szakembereivel való konzultáció

Az egyéni, illetve csoportos foglalkozások gyakori, központi témája a tanulmányaid befejezéséhez közeledve- a jövőre vonatkozó elképzelések. Tőlük is kérhetsz tanácsot abban, hogy milyen lehetőségeid vannak az érdeklődésedre, képzettségedre alapozva, emellett gyakorlati tanácsokkal is el tudnak látni.


Szakmai gyakorlat, önkéntes munka

Ha még bizonytalan vagy a munkavállalásod vagy a továbbtanulásod illetően, vagy szeretnél személyes tapasztalatokat szerezi a pályaválasztásodat illetően, az önkéntes munka, illetve a szakmai gyakorlat erre kiváló lehetőséget biztosít.

Az egyetemi képzésed során több szakmai gyakorlat is szerepel a tantervedben. 

Emellett saját indíttatásra te magad is kereshetsz önkéntes munkákat az érdeklődésednek megfelelően. Az önkéntes munka és a szakmai gyakorlat nem csak az önéletrajzodban mutat majd jól a későbbi munkáltatód szemében, hanem kompetenciaélményt, és magabiztosságot ad a munkaerőpiaci helytálláshoz.


Átmenet a munka világába

A munkába állásod segítésére több olyan személy, szervezet és alapítvány is segítségedre lehet, akik autizmus spektrum állapotodból fakadó speciális szükségleteidet figyelembe véve tudnak támogatni téged az elhelyezkedésben.

Az aktuálisan elérhető támogató szervezetekről, szolgáltatásokról tájékozódhatsz az érdekvédelmi szervezetnél (Autisták Országos Szövetsége – www.aosz.hu) illetve kérhetsz információkat a SHÜTI szakembereitől is.