Globális klímamodell asztali számítógépen

Globális klímamodell asztali számítógépen
02/26

2015. február 26.

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.81)

02/26

2015. február 26. -

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.81)


Herein Mátyás, a Geofizikai és Űrtudományi Tanszék tudományos segédmunkatársa „Vissza a fizikai gyökerekhez – globális klímamodell személyi számítógépen” címmel tartja az Ortvay Kollokvium következő előadását 2015. február 26-án. Szakmai bevezetőt tart Jánosi Imre, a Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék egyetemi tanára.

A klíma előrejelzésére a világ nagy intézeteiben használt globális, csatolt óceán-atmoszféra (olykor bioszféra) numerikus modellek olyan összetettek, hogy egyetlen kutató aligha képes a programot áttekinteni. A térbeli és időbeli felbontás és az egyre újabb részletek beépítésével megnövelt komplexitás nem váltotta be a kezdeti reményeket: megnövekedett instabilitás és paraméter-érzékenység lett az eredmény, miközben az előrejelzések nem lettek megbízhatóbbak. Ez a tény indított néhány tudományos műhelyt olyan irányba, melyben nem a részletgazdagság, hanem az alapegyenletek fizikai megalapozottsága és a minimális számú csatolás jó kezelhetősége volt a célkitűzés. Ennek eredményeként készültek olyan közepesen összetett, egyetlen asztali munkaállomáson futtatható numerikus modellek, amelyek alkalmasak egy bolygó globális atmoszférájának (illetve óceáni dinamikájának) szimulációjára.

Néhány éve az ELTE Fizikai Intézetének kutatói is megismerkedtek a Hamburgi Egyetemen kifejlesztett Planet Simulator nevű modellel, mely alkalmas a Föld, a Mars és a Titán alapvető légköri fizikájának vizsgálatára (további modulok csatolása esetén az óceánok dinamikája és a bioszféra hatása is vizsgálható). Az előadó a Földre koncentrálva bemutat néhány áramlási formát, például a jetstream függését a napállandó erősségétől, az óceáni alapáramlatokat és a globális átlaghőmérséklet változását a CO2-tartalom függvényében. Ez a modell nem alkalmas sem a múlt század klímájának rekonstrukciójára, sem a jövőbeli projekciókra, viszont megvilágító erejű válaszokat adhat alapvető fizikai mechanizmusokat érintő kérdésekre, köztük a természetes változékonyság eredetére.

A Természettudományi Kar Fizikai Intézete 1998 ősze óta szervezi azt az intézeti szintű kollokvium-sorozatot, amelyet – az első ilyen sorozat elindítójáról – Ortvay Kollokviumnak neveztek el. Az előadásokat meghívott magyar és külföldi fizikusok tartják aktuális témákban. Megértésükhöz bármely fizikai diszciplínában szerzett előismeret elegendő, minden érdeklődőt szívesen látnak.

Fotó: Universität Hamburg

Időpont:
2015. február 26. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.81)

ELTE Fizikai Intézet