Mágneses monopólusok?

Mágneses monopólusok?
02/26

2015. február 26.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

02/26

2015. február 26. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)


„Mágneses monopólusok?” címmel tart előadást Palla László, a TTK Elméleti Fizikai Tanszék egyetemi tanára Az atomoktól a csillagokig ismeretterjesztő sorozatban 2015. február 26-án a Természettudományi Karon.

Az elektromos tér erővonalai elektromosan töltött részecskékből, például elektronokból indulnak ki, illetve ilyen részecskékben végződnek. Vajon miért nincsenek olyan részecskék, amelyek a mágneses erővonalak kezdő-, illetve végpontjául szolgálhatnak? Paul Dirac, Nobel-díjas fizikus az 1930-as években kidolgozta e hipotetikus részecskék, a mágneses monopólusok klasszikus és kvantumelméletét. A kísérleti fizikusok azóta is szorgosan keresik e részecskéket, de még egyet sem találtak. A modern részecskefizika Standard Modelljének alapjául szolgáló ún. mértékelméletekben újra felbukkantak a mágneses monopólusok. Vajon léteznek-e ezek a valóságban? Az előadás áttekinti e feltételezett részecskék elméleti leírásának történetét Diractól a modern mértékelméletekig.

A tizedik éve futó sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó fizikai érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás nemzetközi hírnévnek és elismertségnek örvendő egyeteme kínál a vállalkozó kedvű, érdeklődő fiataloknak.

Időpont:
2015. február 26. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Az atomoktól a csillagokig