Elhunyt Baross Gábor

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem mélyen megrendülten tudatja, hogy 2009. január 23-án, életének 79. évében elhunyt Baross Gábor Liszt Ferenc-díjas, érdemes és kiváló művész, az ELTE Bartók Béla Énekkarának és Egyetemi Koncertzenekarának művészeti vezetője.

Dr. Baross Gábort 2009. február 6-án, római katolikus szertartás szerint helyezték végső nyugalomra a Farkasréti temetőben. A szertartáson a hozzátartozókon kívül több száz gyászoló vett részt, köztük az ELTE Bartók Béla Énekkar és Egyetemi Koncertzenekar jelenlegi és korábbi tagjai, az Egyetem vezetése, a hazai és nemzetközi komolyzenei világ képviselői. Baross Gábort Dr. Korzensky Richárd, a Tihanyi Bencés Apátság perjele búcsúztatta. A temetésen beszédet mondott Dr. Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára, Dr. Hudecz Ferenc, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora. Az együttesek nevében Dr. Tóth Mária, a Bartók Béla Énekkar titkára búcsúzott. A temetésen és a temetést követően az Egyetemi templomban tartott gyászmisén az ének- és zenekar közreműködött, búcsúztatta alapító karnagyát, művészeti vezetőjét.

Baross Gábor 1930-ban, Budapesten született. 1948-ban beiratkozott az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára. Zenei tanulmányait részben a budapesti konzervatóriumban, részben magánúton végezte. 1953-tól 1964-ig a Magyar Állami Népi Együttesnél előbb korrepetitor volt, majd karmesterként, később a zenekar művészeti vezetőjeként dolgozott. 1948-ban megalapította az ELTE Bartók Béla Énekkarát, majd 1957-ben az Egyetemi Koncertzenekart. Mindkét együttest megalakulása óta ő vezette. A hetvenes és nyolcvanas évek során több alkalommal volt Egyetemi Színpad vezetője. 1990-től 2003 decemberéig a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetségének elnöke, ezt követően tiszteletbeli elnöke, 2003 novemberétől a Magyar Kórusversenyek és Fesztiválok Szövetségének elnöke volt. 2003 novemberéig tagja az Europa Cantat (EFYC – European Federation of Young Choirs) elnökségének. 1996-tól 2006-ig pedig az AGEC (Arbeitsgemeinschaf Europäischer Chorverbände) alelnökeként szolgálta a zene ügyét. Hazai és nemzetközi konferenciák rendszeres előadója, szaklapok szerzője, nemzetközi kórusverseny zsűrik rendszeres meghívottja volt. Dr. Baross Gábor karnagy nagy figyelmet szentelt a XX. századi zenének, számos magyar és külföldi kompozíció ősbemutatóját vezényelte. Felkérésére szinte minden jelentős kortárs magyar szerző írt művet az általa vezetett Bartók Béla Énekkar és Egyetemi Koncertzenekar számára. Dr. Baross Gábor művészeti tevékenységéért 1971-ben elnyerte a Liszt Ferenc-díjat, 1980-ban az érdemes művész, majd 2004-ben a kiváló művész címet. 2002-ben a Magyar Örökség-díj elismerést kapta. A Magyar Művészetért Díj kuratóriuma 2007-ben Kodály Zoltán Emlékdíjat adományozott Dr. Baross Gábor vezető karnagynak Kodály Zoltán születésének 125., halálának 40. évfordulóján. Munkásságát 2008-ban az ELTE Szenátusa a legmagasabb egyetemi elismerésben – a Szenátusi érdemérem kitüntetésben – részesítette. 2008 tavaszán – vezetése alatt – nyerte el az ELTE Bartók Béla Énekkara és Egyetemi koncertzenekara a Csokonai Vitéz Mihály Közösségi díjat a magyar zeneművészet fejlesztéséért és külföldi megismertetéséért a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Az ELTE jubileumi koncertsorozattal 2007-2008-ban ünnepelte Eötvös Loránd Tudományegyetem Bartók Béla Énekkara alapításának 60., zenekara létrehozásának 50., s Dr. Baross Gábor művészeti vezető egyetemi tagságának 60. évfordulóját. Az Egyetemi Koncertzenekar 2007. március 8-án, megalakulásának 50. évfordulóján tartotta jubileumi nyitóhangversenyét. Az év során a Bartók Béla Ének- és Zenekar hangversenyt adott – többek között – a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a Művészetek Palotájában, az Egyetemi Templomban, a Tihanyi Apátsági Templomban és 15. alkalommal a Tiszazugi Fesztiválon Kunszentmártonban. A jubileumi megemlékezés keretében – novemberben – kiállítás nyílt az Egyetemi Könyvtárban az énekkar és a zenekar évtizedeinek történetéről. A kiállítás megtekinthető 2009. május 30-ig az ELTE Tanári Klubban (Budapest, V. Szerb u. 21-23.). A jubileumi év záróhangversenye – Dr. Baross Gábor karnagy úr dirigálása mellett – 2008. december 20-án hangzott el a Gólyavárban. Dr. Baross Gábor művészetét számtalan rádió és tv felvétel, három hanglemez, hét CD és számos audiokazetta örökíti meg. Munkássága révén a zene a közösségteremtő erővé vált, generációk tapasztalhatták meg emberségét, az érték és kultúra iránti elkötelezettségét. Baross Gábort az Oktatási és Kulturális Minisztérium és az Eötvös Loránd Tudományegyetem saját halottjának tekinti.

2009.01.26.