Pázmány nap 2009

Az ELTE Szenátusa 2009. május 8-án (pénteken) 10 órai kezdettel Ünnepi Közgyűlést tartott az egyetem alapításának 374 évfordulója alkalmából az ELTE Dísztermében (Budapest V., Egyetem tér 1–3., I. em.). A Pázmány nap hagyományos részét képező Pázmány-előadást 2009-ben Dr. Valki László egyetemi tanár (ELTE ÁJTK Nemzetközi Jogi Tanszék) tartotta, Változóban a nemzetközi rend? címmel. A mintegy húszperces előadás a „világrend” fogalom évszázados történetét áttekintve ismertette az egypólusú és a többpólusú hatalmi szerkezet jellemzőit, Obama elnök előttünk álló időszakáról pedig megállapította, hogy az valószínűleg nem jelent majd új világrendet, csupán visszatérést a nyolcéves neokonzervatív periódus előtti időszak multipoláris amerikai külpolitikájához. Ezután a tiszteletbeli doktorok avatása történt meg: az idei Pázmány-napon Dr. Aaron Galonsky, a Michigan State University professzora, Dr. Hámori József, a Semmelweis Egyetem kutató professzora, Dr. Kroó Norbert, az MTA Szilárdtestfizikai és Optikai Kutatóintézetének kutató professzora és Dr. Kurt Siehr, a Max-Planck-Institut professzora lettek az ELTE tiszteletbeli doktorai. Őexc. Ranjit Rae, az Indiai Köztársaság magyarországi nagykövete az ELTE Szenátusi Érdemérmét vette át. Az ünnepségen Mindszenty Zsuzsánna karnagy vezetésével közreműködött az egyetem Zenei Tanszékének Kórusa. A Pázmány-napon vendégként jelen lévő Dr. Pálinkás József, az MTA elnöke köszöntő beszédében többek között az Egyetemnek a jövő vezető értelmiségi rétegének kinevelésében betöltött szerepéről beszélt. A Pázmány napot az ELTE Bartók Béla Énekkarának és Egyetemi Koncertzenekarának ünnepi hangversenye zárta az Egyetemi Templomban.

2009.05.13.