Megkezdődött az ELTE 376. tanéve

2010. szeptember 10-én az ünnepi szenátusi ülésen az új rektor, Mezey Barna után beszédet mondott Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter is.

2010. szeptember 10-én az ELTE Aula Magnájában került sor az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusának az egyetem 376. tanévét megnyitó ünnepi közgyűlésére. A közgyűlés a társegyetemek és az ELTE hat korábbi rektorának, illetve az egyetem szenátusi testületének bevonulásával kezdődött. Mezey Barnának, az ELTE 2010. augusztus 1-jétől kinevezett rektorának Klinghammer István volt ELTE-rektor adta át a rektori láncot.

Mezey Barna évnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy az ELTE lényegéből fakadóan az elitképzés képviselője és szorgalmazója. Mint elmondta: az ELTE-stratégia a minőség stratégiája, emelni fogjuk a bejutáshoz szükséges teljesítmény-követelményeket és az oktatói-kutatói követelményeket is. Kutatóegyetemként lehetőségünk van rá, hogy fejlesszük a kutatás feltételeit. ugyanakkor a korábbiaknál nagyobb hangsúly kerül az oktatói kiválóság szempontjára. Mezey Barna rámutatott: a jelenlegi finanszírozási rendszer nem támogatja a felsőoktatás minőségi fejlődését. Egy új, jobb szabályozásnak tekintetbe kell vennie olyan szempontokat, mint a támogatások hosszú távú kiszámíthatósága, a kiválóság extra honorálása, a képzés valódi költségeinek megjelenése a finanszírozásban. Az új rektor kijelentette: az ELTE nem elszenvedője, hanem aktív formálója kíván lenni az alakuló felsőoktatás- és tudománypolitikának.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter beszédében szintén a kormányzat és a felsőoktatás valódi partnerségen és konzultáción alapuló együttműködésének fontosságát emelte ki. Úgy fogalmazott: kiemelten fontos a felsőoktatási kutatóhelyek, állami kutatóintézetek és a gazdasági szféra innovációs együttműködésének előmozdítása. Ezért a kormány folytatni kívánja a kutató- és a kiváló egyetem programot. Ám kiemelte: az állami felsőoktatási intézmények gazdasági helyzete kritikus pontot ért el, amely sok helyen már a mindennapi működést veszélyezteti. Ennek oka részben az utóbbi évek előnytelen módon megkötött PPP-beruházási gyakorlatában keresendő. A miniszter hangsúlyozta: a fejlesztési tárca a maximális segítséget meg fogja adni az intézményeknek a közös nemzeti vagyonnal való felelős és hatékony gazdálkodáshoz. Ehhez azonban „átlátható és professzionális” egyetemi működési struktúra szükséges. „A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a felsőoktatási intézmények közötti együttműködés a garancia arra, hogy az egyetemek gazdálkodása átlátható, a pályázás eredményesebb, az állami és uniós források felhasználása hatékonyabb legyen” – jelentette ki.

Az ünnepi közgyűlés emlékérmek és díjak átadásával folytatódott, majd Fodor Judit EHÖK-elnök beszéde után a Nagyszombati Himnusszal zárult. Az eseményen részt vett Mádl Ferenc volt köztársasági elnök és felesége Mádl Dalma, továbbá Vízkelety Mariann, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára, Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Dux László és Kálnoky-Gyöngyössy Márton, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkárai, Bihari Mihály alkotmánybíró, Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia elnöke, valamint Csépe Valéria, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese.A tanévnyitót megtisztelte jelenlétével Dr. Tulassay Tivadar, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke, a Semmelweis Egyetem rektora, Dr. Fábián István, a Debreceni Egyetem rektora, Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Dr. György István, a Budapesti Corvinus Egyetem fejlesztési és kommunikációs rektorhelyettese és Dr. Domokos Andrea, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar dékánja.

A tanévnyitó előtti ünnepségen adták át a „Magyar Felsőoktatásért Emlékplakettet” Dr. Szalay Péternek, az ELTE TTK Kémiai Intézet Fizikai Kémiai Tanszék egyetemi tanárának, valamint a Trefort Ágoston emléklapokat az egyetem nem oktató-kutató dolgozóinak.


2010.09.13.