Az ELTE a CHE 2010-es Excellence Groupjában

A német Felsőoktatási Fejlesztési Központ nemzetközi ranglistáján Magyarországról egyedül az ELTE szerepel matematika és fizika szakjával.

A Gütersloh-i (Németország) székhelyű közhasznú Felsőoktatási Fejlesztési Központ (CHE) független intézményként a központ német és külföldi egyetemek és főiskolák használatára évente kidolgoz egy CHE felsőoktatási rangsort felvételizők számára. A CHE ExcellenceRanking minősítés segítségével a leendő mestereknek és doktoroknak lehetőségük nyílik a legjobb felsőoktatási kutatási intézmények Európa-szintű összehasonlítására is. Az idei besorolás a matematikai és a természettudományi szaktárgyakat (biológia, kémia, fizika) vette figyelembe, a tavalyi eredmények alapját a közgazdaságtudomány, a pszichológia és a politikatudomány képezte. A CHE ExcellenceRanking 2010 19 ország több mint 4500  kutatócsoportjáról tartalmaz adatokat a jövő tudósnemzedéke számára.

A CHE szerint Európa-szerte valamivel több, mint 130 felsőoktatási intézmény nyújt lehetőséget a mesterképzésben résztvevőknek és a doktoranduszoknak kimagasló kutatási tevékenységre a biológia, a kémia, a fizika és a matematika területén – ezek az intézmények tartoznak a CHE ExcellenceRankings 2010 „Excellence Group”-jához. Magyarországról 2010-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem került be az Excellence csoport minősítésbe a matematika és a fizika területén végzett kutatási tevékenységnek köszönhetően.

A kiválasztás nyolc kritérium alapján történt: a tudományos publikációk és az ezekre történő hivatkozások száma, a diákok és a tanárok mobilitása, valamint  az Erasmus Mundus mesterképzés vagy a Marie Curie Projekt megvalósítása. A besorolás szempontjából az is mérvadó volt, hogy az adott szakterületen dolgoznak-e olyan kutatók, akik  ERC grantot vagy Nobel-díjat nyertek.

Az ExcellenceRanking a mennyiségi adatokon kívül számos hasznos információt tartalmaz a mester- és doktoranduszképzésről, a kutatási csoportok összetételéről, a szakterületek súlypontjairól  a fakultások nagyságáról, a felvételi feltételekről és a szálláslehetőségekről. A  tanulási feltételeket a minősített intézményekben jelenleg tanuló diákok is véleményezték. A részletes eredmények – amelyeket október 28-i számában közöl a rangos Die Zeit hetilap –, interneten itt érhetők el.

CHE ExcellenceRanking

2010.10.27.