Az ELTE Szenátusának ünnepi közgyűlése

2010. november 12.

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3,)

2010. november 12. -

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3,)

2010. november 12-én ünnepi közgyűlést tart az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusa. Közreműködik az ELTE Bölcsészettudományi Kar Zenei Tanszék kórusa, vezényel Dr. Mindszenty Zsuzsánna Liszt-díjas karnagy. A közgyűlésen öt új díszdoktort avat az egyetem.

Peter Meusburger társadalomföldrajz-tudós, 1983-tól a Heidelbergi Egyetem professzora, ahol 24 évig, 2007-ig a Földrajzi Intézetben a Gazdaság- és Társadalomföldrajzi Tanszéket vezette, s dolgozott a Földtudományi Kar dékánjaként és egyetemi rektorhelyettesként. 1998 és 2009 között az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel való kapcsolattartásért felelős rektori megbízott volt. Gazdaság- és társadalomföldrajzi kutatási területei közül kiemelkednek oktatásföldrajzi és a munka világának, a tudás térszervező szerepének földrajzi aspektusait vizsgáló elemzései.

Pölöskei Ferenc akadémikus az ELTE BTK történelem szakos képzésének több évtizeden keresztül meghatározó alakja, a dualizmus korának ismert és elismert kutatója. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett magyar‑történelem szakos tanári oklevelet 1953-ban, 1953-tól az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója, 1958-tól egyetemi adjunktus, 1962-től egyetemi docens, 1970-től egyetemi tanár, 2000-től professzor emeritus. Az Új- és Legújabbkori Magyar Történeti Tanszéket 1972-től 1995-ig vezette. 1982 és 1990 között nyolc évig a Bölcsészettudományi Kar dékánja volt. Kutatásai a dualizmus korának egészére kiterjedtek, szűkebb témái a kormányzati struktúra alakulása, a pártviszonyok változása, a kor agrártörténete, a magyar mezőgazdaság fejlődése.

Jacques Roubaud a kortárs francia költészet és a világirodalom egyik meghatározó alakja. Az Oulipo tagja. Tucatnyi regénye, novellagyűjteménye, esszéje és még több verseskötete jelent meg. Mintegy száz egyedül vagy társszerzőkkel közösen jegyzett könyve szerepel bibliográfiájában. Roubaud több évtizeden keresztül tanított matematikát a rennes-i majd a nanterre-i (Paris X) egyetemen, matematikusként a Bourbaki-csoport tagja volt, elsősorban halmazelmélettel foglalkozott. Irodalomtörténészként alapvető monográfiát írt az alexandrin 20. századi történetéről, több kötetet a középkori regényről és udvari líráról, illetve a reneszánsz költészetéről. Elkészítette a francia szonett repertóriumát a kezdetektől a 17. század végéig. Jacques Roubaud többször járt Magyarországon, két, az ELTE BTK által rendezett konferencián is részt vett az elmúlt évtizedben.

Vékás Lajos jogász,  1990–1993 között az ELTE rektora. Az ELTE jogtudományi karán végezte tanulmányait. Az MTA 1990-ben fogadta soraiba levelező tagként, öt évvel később rendes tag lett. Diplomájának megszerzése után az ELTE polgári jogi tanszékén kezdett el tanítani, amelyet 1979-től húsz éven át vezetett, előbb docensként, majd egyetemi tanárként. A nyolcvanas évek második felében rektorhelyettesként is dolgozott. Kutatási területei a magyar polgári jog, összehasonlító polgári jog és a nemzetközi magánjog, könyvet írt az öröklési jogról, a szerződési rendszerek fejlődéséről és a gazdasági jog egyes területeiről. Az Állam- és Jogtudományi Kar meghatározó egyénisége.

Ahmed Hassan Zewail kémikus munkáját 1999-ben Nobel-díjjal ismerték el. Az Alexandria Egyetemen szerzett kémiából mesteroklevelet, a doktori iskolát a Pennsylvaniai Egyetemen végezte, majd a Californiai Egyetemen (UC Berkeley) kutatott posztdoktori ösztöndíjasként. 1976 óta a California Institute of Technology munkatársa. Számos publikációja született a femtokémia területén. Beválasztották az amerikai elnök tanácsadó testületébe. A Nobel-díjon kívül számos más nemzetközi díjjal is kitüntették: 1993-ban a Wolf Alapítvány kémiai díját az izraeli elnök adta át részére, de megkapta a Tolman-medált az Amerikai Kémiai Társaságtól és a Robert A. Welch-díjat is.

– Rektori megnyitó

– Doctor et professor honoris causa cím adományozása

• Vékás Lajos, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa
  • Jacques Roubaud, költő és matematikus