ELTE Filmklub

2010. november 17.

ELTE Gólyavár (1088 Budapest, Múzeum krt. 4–8. Trefort-kert)

2010. november 17. -

ELTE Gólyavár (1088 Budapest, Múzeum krt. 4–8. Trefort-kert)

Az Egyetemet és történetét bemutató dokumentumfilmek, és ELTE-s hallgatók legfrissebb munkái 2010. november 17-én a Gólyavárban.

17:00:
Eötvenhat – Az ELTE szerepe a forradalomban
65’
ELTE Videostúdió
A megszólalók által hitelesen körvonalazódik az egyetem szerepe a forradalom történelmi pillanataiban. Megidéződik az október 23-át megelőző pár év hangulata, a korra jellemző egyirányú politikai diktátumokra nemet mondó oktatók és diákok gondolkodása. Megrajzolódik a forradalomban tragikusan mártírhalált halt dékán, I. Tóth Zoltán alakja.

Az 1956-os forradalom a huszadik századi magyar történelem nagy pillanatai közé tartozik melyben az ELTE Bölcsészkar diákjai és oktatói meghatározó módon vettek részt. A forradalom kitörésében és az odáig vezető úton vállalt szerepükre emlékeznek vissza a filmben a Kolhoz Kör tagjai, a Tiszta Szívvel című korabeli diáklap szerkesztői.

18: 15: Válogatás az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet Filmtudományi Tanszékén készült filmekből 2004–2010. I. rész

Fénykép Ferenc (barátainak csak „Fotós Ferkó”) története 4’
crossroads
Csoportterápia
Science Fiction
Tü-tü-tü-tü˜—tü
kiszállsz…?
4’
Mocsok
Önportré

19:00:
Az egyelemű halmaz
65’
ELTE Videostúdió
Kétséget kizáróan az az általános élménye az embernek, hogy tanulja a matematikát.
Lélektani modellje szerint tehát olyan szituációban van, ahol jobbára mások, hozzáértők segítségével többé-kevésbé meghódítja ezt a hihetetlenül logikus és hierarchikus tételrendszert, így jut örömérzéshez.

Az már egy teljesen új nézőpont, ha ezeknek a folyamatoknak azt az összegzését kapjuk, amely a tanítók és a kutatók felől vizsgálja ezeket a kumulált folyamatokat, időbeli kiterjedésükben, történetiségükben.

Erre vállalkoztak a film készítői, ezt láthatjuk ebben a dokumentumfilmben, de nem megfilmesített módszertani kézikönyv, sokkal inkább élvezetes utazás formájában, ahol hazai matematikusok vallanak önmagukról.

20:10:
Ásványok és emberek
38’
ELTE Videostúdió
A gyűjtemény történetét Dr. Weiszburg Tamás, az Ásványtár igazgatója mondja el az ásványtant oktató Természetrajzi Tanszék 1774-es alapításától a gyűjteménygyarapodás különböző stációin át 2007-ig. A gyűjtemény értéket a mennyiségi gyarapodás mellett tudományos szempontú rendezettsége és a tudományos kutatásokban betöltött jelentős szerepe is emeli. A film második felében a tanszék egykori és mai dolgozói emlékeznek hajdanvolt legendás professzorokra és az ásványtár történetét befolyásoló politikai eseményekre.

21:00: Válogatás az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet Filmtudományi Tanszékén készült filmekből 2004–2010. II. rész

2005 tavasza 3’
Már csak ez maradt
Szavak nélkül