ELTE-n végzettek a munkaerőpiacon II.

Az ELTE-n végzettek elhelyezkedéséről szóló írásunk folytatásaként más szemszögből vesszük nagyító alá a témát és megvizsgáljuk, hogy az ELTE frissdiplomásai mely ágazatokban és milyen szervezeteknél helyezkednek el.

A diplomások pályakövetését szolgáló kérdéssorunk segítségével számos egyéb mellett az állandó munkahelyek iparági eloszlását is elemezni tudjuk a válaszok alapján azok körében, akiknek már volt legalább egy állandó munkahelyük az abszolutórium megszerzése óta. Az összegyetemi eredményeket tekintve a legmagasabb az oktatás területén elhelyezkedők aránya 36,2 %-kal. Igen jelentős (29,4%) azok hányada is, akik egyik megadott iparághoz sem tudták sorolni munkaadójukat, ezért az egyéb kategóriát jelölték meg. Más közösségi vagy személyi szolgáltatással foglalkozó vállalatnál összesen 9,5% talált munkát, míg az egészségügyi, szociális ellátásban 6,7%; közigazgatásban 6,6%; pénzügyi területen 2,5%; kereskedelem és szerviz területén 2,5%; logisztikai területen 1,7%; ingatlan területen 1,6% az arány. A legkevesebben a bányászatban (0,3%), feldolgozóiparban (0,4%), mezőgazdaságban illetve vad-, erdő-, halgazdálkodásban (0,6%), vendéglátásban (0,6%), energia szektorban (0,7%), építőiparban (0,7%) helyezkedtek el.

Állandó munkahelyek iparági eloszlásban (az érvényes válaszok százalékában)

oktatás

36,2%

egyéb

29,4%

közösségi vagy személyi szolgáltatás

9,5%

egészségügyi, szociális ellátás

6,7%

közigazgatás

6,6%

pénzügy

2,5%

kereskedelem és szerviz

2,5%

logisztika

1,7%

ingatlan

1,6%

bányászat

0,3%

feldolgozóipar

0,4%

mezőgazdaság és vad-, erdő-, halgazdálkodás

0,6%

vendéglátás

0,6%

energia

0,7%

építőipar

0,7%

A karokat részletesen elemezve legnagyobb arányú az oktatásban elhelyezkedők aránya a Gyógypedagógiai Karon (84,6%), míg az Állam- és Jogtudományi illetve a Társadalomtudományi Karon ez – ehhez képest – szinte elenyésző (5,9%, illetve 11,2%). A második helyen lévő egyéb kategória a Gyógypedagógiai Kar kivételével (csak 3,3% sorolta ide munkaadóját) minden karnál nagyobb arányt tesz ki.

Kiemelkedő a közigazgatás aránya az Állam- és Jogtudományi (29,3%), valamint a Társadalomtudományi Kar végzettjei között (12,9%), míg a többi karon mindössze 0-6,6% közötti értékeket kaptunk. Kiemelkedő továbbá az egészségügyi, szociális ellátás esetében a Társadalomtudományi Kar 34,5%-os válasszal (a többi kar 0,6-9,9% közötti értékeihez képest).

A leginkább fókuszált iparági eloszlást ugyanakkor a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon tapasztalhatjuk, ahol tíz kategóriában nem adtak választ a végzettek. Ők kizárólag a közigazgatás, az oktatás, az egészségügy és egyéb területeken helyezkedtek el.

A munkaadó iparági megoszlása (az érvényes válaszok százalékában),
oktatás


A munkaadó iparági megoszlása (az érvényes válaszok százalékában),
közigazgatás-védelem; kötelező társadalombiztosítás

A munkaadó iparági megoszlása (az érvényes válaszok százalékában),
egészségügyi, szociális ellátás


Cégforma

Az iparágak meghatározása mellett a diplomások válaszai alapján a vállalatok cégformájáról is tájékozódtunk. A legtöbben állami vállalatnál, illetve korlátolt felelősségű társaságoknál dolgoznak jelenleg, vagy dolgoztak utoljára (25,2% és 25,1%). Az önkormányzatoknál dolgozók száma is jelentős hányadot tesz ki 19,1%-kal; a részvénytársaságoknál (9,9%), egyéb formában működő cégeknél (8,6%), a nonprofit szervezeteknél (7,6%) dolgozók száma már jóval kisebb. Emellett elenyésző azok aránya, akik egyéni vállalkozói formában (2,3%) vagy betéti társaságnál (1,4%), illetve kht.-nál (0,9%) találtak munkát.  Ezek az arányok jelzik, hogy az ELTE-seket nagy arányban felvevő közszféra mellett ma már hasonló arányban helyezkednek el a versenyszférában is a végzettek. A civil szférában való elhelyezkedés aránya ugyanakkor viszonylag alacsony.

Ezek a megoszlások a kari bontásokat tekintve már nagymértékű változatosságot mutatnak. Az Állam- és Jogtudományi Kar végzettjeinek 40,6%-a dolgozik állami vállalatnál, 20,8% az egyéb kategóriába sorolta munkaadó cégét, csak 12,4% dolgozik kft.-nél, 9,9% önkormányzatnál, 8,9% részvénytársaságnál, és mindössze 3,5% nonprofit szervezetnél, valamint ugyanennyien egyéni vállalkozóként.

A Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar végzettjeinek többsége (54,4%) önkormányzatnál talált munkát, állami vállalatnál 25,6%-uk dolgozik. Jóval kevesebben dolgoznak nonprofit szervezetnél (7,8%), de még ennél is kevesebben jelölték az egyéb vállalati kategóriát (4,4%). A végzettek 3,3%-a kft.-nél, 2,2%-a egyéni vállalkozóként dolgozik, és csak 1,1% helyezkedett el bt.-nél és részvénytársaságnál. Egyikük sem jelölte meg a kht.-t.

A Bölcsészettudományi Kar esetében szintén a kft.-nél (30,6%) és az állami (23,4%) vállalatnál dolgozók aránya a legnagyobb. A válaszadók 13%-a dolgozik önkormányzatnál, 9,8%-uk nonprofit szervezetnél, 9,3%-uk részvénytársaságnál. 6,9%-uk jelölte meg az egyéb kategóriát. 3,5 % dolgozik egyéni vállalkozóként, 2,6% betéti társaságnál, és 0,9% kht.-nál.

Az Informatikai Kar végzettjeinél a legtöbben kft.-nél dolgoznak (50%), míg csak 16,5% önkormányzatnál és 14% állami szervezetnél. A többi válaszadó részvénytársaságnál (8,5%), egyéb típusú cégnél (6,7%), nonprofit szervezetnél (2,4%), kht.-nál (1,2%) és bt.-nél helyezkedett el (0,6%). Egyéni vállalkozóként egyikük sem dolgozik.

A Pedagógiai és Pszichológiai Kar esetében is domináns a kft. cégforma (26,2%), az állami szervezetek (23,2%) és az önkormányzati foglalkoztatás (22,6%). A legkevesebben kht.-nál (0,9%) és bt.-nél (1,8%) találtak munkalehetőséget.

A Tanító- és Óvóképző Kar végzettjeinek többsége önkormányzati munkaadónál dolgozik (39,8%), ennél jóval kevesebben kft.-nél (18,3%). A kht.-nál dolgozók aránya (1,1%) és az egyéni vállalkozók aránya (2,2%) itt is elenyésző.

A Társadalomtudományi Kar válaszadóinál nagy arányban fordul elő állami (24,3%) és önkormányzati (25,2%) munkahely, valamint kft. formában működő munkaadó (20,9%). A legkevesebben itt is kht.-nál dolgoznak (0,9%), az egyéni vállalkozói forma és a bt. senkinél sem jelent meg.

A Természettudományi Karon a legtöbben állami szervezetnél (34%) dolgoznak, a legkevesebben pedig bt.-nél (1,7%) és kht.-nál (0,4%).

A munkaadó cégformájának megoszlása az érvényes válaszok százalékában,
állami

A munkaadó cégformájának megoszlása az érvényes válaszok százalékában,
kft.

A munkaadó cégformájának megoszlása az érvényes válaszok százalékában,
önkormányzati

A munkaadó cégformájának megoszlása az érvényes válaszok százalékában,
nonprofit szervezet (alapítvány, egyesület)


Megállapíthatjuk tehát, hogy a diplomások legmagasabb arányban az oktatásban helyezkedtek el, emellett a válaszadók majd egyharmada az „egyéb” kategóriát jelölte meg munkahelye iparági besorolásánál. Cégforma tekintetében az állami vállalatok, a korlátolt felelősségű társaságok és az önkormányzatok tették ki a munkahelyek túlnyomó többségét.

Következő, az ELTE végzettjeinek munkaerő-piaci jelenlétét bemutató cikkünk a munkáltatók méret és külföldi tulajdon aránya szerinti megoszlásával foglalkozik.

2011.06.28.