Megkezdődött az ELTE 377. tanéve

2011. szeptember 9-én az ELTE Aula Magnában nagy érdeklődés kísérte az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusának az egyetem 377. tanévét megnyitó ünnepi közgyűlését, amelyen vendégként részt vett a tudományos élet számos kiválósága, nagykövetek, állami vezetők és a társegyetemek rektorai.

Tanévnyitó ünnepi beszédében Dr. Mezey Barna rektor hangsúlyozta: „Egyetemünk hagyományos védjegye, egyben stratégiájának meghatározó alapelve is a kiválóság, a kimagasló minőségű oktatás, tudományos kutatás, innováció és a gazdag kulturális élet.” A felsőoktatás folyamatban lévő átalakítására utalva emlékeztetett: „Jól működő, hatékony állam, korszerű egészségügy, versenyképes gazdaság, fejlesztő tőkét vonzó munkaerőpiac nem létezhet fejlett és jól működő felsőoktatás nélkül, ugyanis mind-mind folyománya a felsőoktatásban sikerrel elvégzett munkának”, majd jelezte, hogy az ELTE továbbra is kész tanácsaival segíteni a kormányzati munkát.


Az eseményen a rektori tanévnyitó után beszédet mondott Dr. Réthelyi Miklós Nemzeti Erőforrás Miniszter, amelyben méltatta az ELTE-t és hagyományait: „Az Eötvös Loránd Tudományegyetem meghatározó része a magyar történelemnek. Nemcsak 376 éves múltja van, hanem biztos jövője is” – fogalmazott. A miniszter a felsőoktatás átalakításának feladatai között említette a Bologna-folyamat felülvizsgálatát: „Elegendő adat gyűlt össze, ezért itt az ideje, hogy a 2006-ban bevezetett osztott képzési formát – alapképzést és mesterképzést – kritikus szemmel áttekintsük”, és a tanárképzés átalakítását: „Fontos, hogy átszervezzük a tanárképzést, hogy osztatlan képzéssé tegyük. Vissza kell állítanunk a pedagóguspálya presztízsét, megfelelő javadalmazást és kiszámítható életpályát kell kínálnunk a tanárok számára, és egyben újra kell gondolnunk a pedagógusok továbbképzési rendszerét.” Réthelyi miniszter úr beszéde végén kifejtette, hogy az oktatási rendszer „bonyolult, mindennel összefüggő, érzékeny kozmosz”, amelynek „újragondolása nem probléma, hanem lehetőség a jobbra”.

A miniszteri beszédet követően egyetemi kitüntetések átadására került sor, Eötvös-gyűrűt kapott Dr. Baňczerowski Janusz, a BTK frissen kinevezett professor emeritusa és Dr. Schottner Ede, a TÓK főiskolai tanára, majd az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke üdvözölte az elsőéveseket. Az esemény zárásaként a rektori és a miniszter közösen leplezték le az Eötvös Lorándot ábrázoló festményt, amely ezentúl az ELTE Dísztermében látható. A szenátusi ülés után az egyetem vezetői és a vendégek megkoszorúzták Pázmány Péter emléktábláját és Eötvös Loránd szobrát is.

A kitüntetettek névsora

2011.09.09.