Együttműködés a Sapientia és az ELTE között

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem küldöttsége a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem vendége volt 2011. október 20–22. között. A Mezey Barna rektor által vezetett 17 fős képviseletben rektorhelyettesek, dékánok, intézet- és hivatalvezetők vettek részt. A Sapientia EMTE kolozsvári és marosvásárhelyi helyszínein tett háromnapos látogatás célja a partnerintézmények közötti egy évtizedes együttműködés eredményeinek összegzése és a fejlesztési lehetőségek körvonalazása volt.

A tanácskozások során a különböző tudományágak képviselői bemutatták a főbb képzési és kutatási irányokat, számba vették a tanszékek között létező kapcsolatokat, valamint azokat a szakterületeket, ahol szükség és lehetőség van további közös kutatások indítására, hallgatók és oktatók cseréjére, szakkollégiumi programok kialakítására, közös terepgyakorlatok megszervezésére, a humánerőforrás és a különböző tanulmányi programok fejlesztésére. Az ELTE-vel folytatott sokrétű szakmai együttműködés az évek során a legjelentősebbé vált a Sapientia egyetem anyaországi kapcsolatai között.

Mezey Barna rektor úr találkozott a Sapientia Alapítvány kuratóriumával is, amelybe az erdélyi történelmi egyházak delegálnak képviselőket. Mindemellett az ELTE rektori vezetése tárgyalásokat folytatott Szilágyi Mátyás kolozsvári főkonzul úrral az erdélyi magyar felsőoktatás területét érintő fontosabb kérdésekről.

A három nap során elhangzott előadások:

• Dr. Tonk Márton: Helyzetjelentés a romániai magyar felsőoktatásról (ppt)
  • Dr. Dávid László: A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem bemutatása (ppt)
  • Dr. Csörnyei Zoltán: Együttműködés az informatika oktatásában (pdf)
  • Dr. Bege Antal: Karok es tanszékek közötti együttműködés az informatika területén (pdf)
  • Dr. Kiss Ádám: Környezettudományi képzés az ELTE-n, együttműködési lehetőségek (ppt)
  • Dr. Urák István: Környezettudományi képzés és kutatások az EMTE-n (ppt)
  • Dr. Szabó Mária: „Otthonunk a Föld: tudomány az összhangért a természet és ember között” – együttműködési lehetőségek a Sapientia és az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézete között (ppt)
  • Dr. Weiszburg Tamás: Szemelvények a környezettudomány tantermi és terepi oktatási tapasztalataiból a két egyetemen az elmúlt 10 esztendőben; lehetséges folytatási irányok (ppt)
  • Dr. Márialigeti Károly: Tények és lehetőségek: kapcsolatépítés a Sapientia EMTE és az ELTE TTK Biológiai Intézete között (pptx)
  • Dr. Mara Gyöngyvér: A biomérnöki képzésekhez kapcsoló kutatások és együttműködési lehetőségek (ppt)
  • Dr. Groma István: Szubmikron méretű rendszerek vizsgálata az ELTE Fizikai Intézetében (pdf)