Tíz fiatal kutató vehette át a Junior Prima Díjat

Tíz fiatal kutató vehette át 2011. november 22-én az idén ötödik alkalommal odaítélt Junior Prima Díjat a magyar tudomány kategóriában. A Prima Primissima Díjhoz kapcsolódó elismerést a Magyar Tudományos Akadémián adták át, az ünnepségen Pálinkás József, az MTA elnöke, valamint Baranyay László, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB Zrt.) elnök-vezérigazgatója mondott köszöntőt. A Junior Prima Díjat a magyar tudomány kategóriában a Magyar Fejlesztési Bank gondozza és biztosítja a jutalmat, amely idén is személyenként 7000 euró. A díjazottak névsora jól mutatja az ELTE szerepének fontosságát a tudományos utánpótlás kinevelésében: a tíz kitüntetett közül heten az ELTE-n folytatták tanulmányaikat, ketten pedig jelenleg is itt dolgoznak.

Gyarmati Katalin 2001-ben végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetem matematikus szakán, jelenleg az ELTE TTK Algebra és Számelmélet Tanszékének egyetemi adjunktusa. A "nagy hagyományú magyar számelméleti iskola fiatal generációjának egyik legígéretesebb képviselője", aki egyaránt jártas a kombinatorikus számelmélet, a kombinatorika, a klasszikus algebra, az elemi algebrai számelmélet területén, s ezek eszközeit szellemesen kombinálja. Fontos új eredmények bizonyítása mellett eredeti és jól használható módszereket is kifejlesztett, érdekes új kérdéseket vetett fel, és máshol is alkalmazható új konstrukciókat készített.

Sik András az ELTE geográfus szakán szerzett kitüntetéses dip­lomát majd doktori fokozatot; meghatározó szerepe volt abban, hogy az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézetében 2009-ben megalakult a Planetológiai Műhely; jelenleg az ELTE TTK Természetföldrajzi Tanszékének tanársegédje. Bolygókutatóként a Mars tájainak formakincsét vizsgálja űrszondák felvételei alapján. Tudományos tevékenysége kiterjed a térinformatika, a távérzékelés és a geomorfológia kérdéseire is.

A 2011-es díjazottak közül az ELTE-n végzett még Asbóth János kvantumfizikus; Kovács István János geológus; Mátyás Ferenc agykutató; Mátyus Edit elméleti kémikus és Szűcs Zoltán Gábor politológus.

Az összes díjazott méltatása megtalálható ebben a kiadványban.

2011.11.24.