A kvantumkémia negyedik korszaka és az ELTE kémikusai

Az Angol Királyi Kémiai Társaság (Royal Society of Chemistry) tulajdonában lévő Physical Chemistry Chemical Physics (PCCP) a világon megjelenő általános fizikai-kémiai folyóiratok közül a legmagasabb impaktfaktorral rendelkezik.  A 2012. évi harmadik szám címlapjára került Császár Attila és kutatócsoportjának közleménye.

A Fizikai Kémiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára és kutatócsoportja (Czakó Gábor, Fábri Csaba, Furtenbacher Tibor, Mátyus Edit, Szidarovszky Tamás) a folyóirat szerkesztőinek felkérésére összegezte az általuk az utóbbi öt évben elért alapkutatási eredményeket. Az összefoglaló tanulmány a kvantumkémia legújabb, negyedik korszakának eredményeit, kihívásait és a területben rejlő további perspektívákat is bemutatja. A hat fős – a kutatóegyetemi projektben résztvevő – kutatócsoport munkájának értékét jelzi, hogy a szerkesztők döntése alapján a közleményükkel kapcsolatos ábra szerepel a folyóirat 2012. évi harmadik számának címlapján.

A dolgozat címe („The fourth age of quantum chemistry: molecules in motion”) azon az állításon alapul, hogy a közelmúltbeli metodológiai fejlesztések eredményeként a kémiai kísérlet és a kvantumkémia elméletének viszonya új szakaszhoz érkezett, hiszen ma már a mag- és elektronmozgások együttes tárgyalásával lehetőség van hőmérsékletfüggő, rezgésileg-forgásilag átlagolt kísérleti eredmények pontos számítására. Ilyen jellegű eredményeket gyakran követelnek meg például mérnöki alkalmazások. A kvantumkémia molekuláris mozgásokkal foglalkozó ága felnőtt az elektronszerkezet meghatározásával foglalkozó ág mellé, mely terület meghatározó volt a kvantumkémia fejlődésének első három korszakában.

A cikk már megjelenése előtt szerepelt a PCCP honlapjáról legtöbbet letöltött közlemények listáján, a végleges változat a napokban vált hozzáférhetővé és az előkelő harmadik helyen szerepel a folyóirat legtöbbet letöltött cikkeinek sorában.

A közlemény itt található.

ELTE Kutatóegyetem

2011.12.20.