A kutyák viselkedésünkből ismerik fel szándékainkat

A kutyák amellett, hogy gyakran megtanulják bizonyos szavak jelentését, felismerik gazdáik kommunikációs szándékát is – mutatták ki a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kognitív Neurofiziológiai és Pszichológiai Intézet, az Eötvös Loránd Tudomány Egyetem (ELTE) Etológia Tanszék, valamint a Közép-európai Egyetem (CEU) kutatói. A tanulmány 2012. január 5-én jelent meg a Current Biology c. folyóiratban.

Ez az eredmény talán segít megmagyarázni, vajon miért kezeli sok ember a kutyáját gyerekként. – A kutyák és a néhány hónapos csecsemők meglepően hasonló érzékenységgel rendelkeznek az emberi kommunikációt illetően – mondják a kutatók.

– Egyre több bizonyíték támasztja alá azt az elképzelést, miszerint az emberek és a kutyák szociális készségei számos tekintetben megfeleltethetők egymásnak, például a kutyák és a 6–24 hónapos gyerekek szocio-kognitív képességeit vizsgáló kísérletek eredményei nagymértékű hasonlóságot mutatnak – mondja Dr. Topál József, az MTA Pszichológiai Intézetének munkatársa, a kutatás vezetője.  „A ráutaló kommunikációs jelzések felismerése és kiaknázása egyike ezeknek a közös tulajdonságoknak. Azaz, a kutyák csakúgy, mint a gyerekek, érzékenyek a kommunikációs szándékot kifejező jelzésekre. Ilyen jelzés például a megszólítás, illetve a szemkontaktus felvétele, ugyanakkor nem tudjuk, vajon a jelzések feldolgozását végző elmeműködés is hasonló módon zajlik-e.”

Dr. Topál József és munkatársai videofelvételeket mutattak családi kutyáknak, amelyen egy személy látható, aki fejét a tőle balra illetve jobbra található tárgyak valamelyike felé fordítja. A kommunikációs szándékot kifejező videón, a fejfordítást megelőzve a személy egyenesen a kutyára néz, és figyelemkeltő, magas hangon megszólítja („Szia kutya!”). A nem kommunikációs videó során a személy szemkontaktus nélkül, semleges, mély hangon szól a kutyához. A teszt közben ún. szemmozgás-követő berendezés (eye tracker) segítségével követték a kutyák nézési irányát. A kommunikációs szándékot kifejező videó esetében a kutyák sokkal gyakrabban néztek arra a tárgyra, amely felé a személy fordult.

Ahogy az gyakran előfordul az ilyen típusú kutatások során, az eredmények minden kétséget kizáróan megerősítik, amit a gazdák és a kiképzők a gyakorlati tapasztalatok alapján már rég tudnak a kutyákról. Ugyanakkor ez az első tanulmány, amely az ember esetében már régebben alkalmazott szemmozgás-követő módszerrel vizsgálta a kutyák szociális képességeit. Ez az új alkalmazás lehetővé teszi, hogy a kutyák emberi viselkedés iránti érzékenységét sokkal alaposabban megismerjük.

– A kutyák szemmozgásának követésével lehetőséget kapunk arra, hogy első-kézből láthassuk, miképp is működik a kutyák elméje – hangsúlyozza a kutatások jelentőségét Dr. Topál József. – Úgy gondoljuk ez az új technológia még sok érdekes és meglepő felfedezést tartogat a számunkra.

2012.01.09.