A várandósok álmaitól a hipnózis gyógyító hatásáig

Az Illyés Sándor Emléknapok elnevezésű rendezvénnyel tisztelgett tizedik alkalommal alapítója előtt az ELTE PPK Affektív Pszichológia Tanszék, a kutató által útjára indított ELTE  Kísérleti Pszichológiai Tanszék utódja. Az idén a „Rejtett lehetőségeink kibontakoztatása” tematika köré épülő program 2012. március 12–14-ig zajlott az Izabella utcai épületben.

Az Illyés Sándor Emléknapokat 2003-ban, a professzor halálát követően rendezték meg először, ezután pedig hagyománnyá vált, hogy minden évben, Sándor-nap környékén háromnapos konferenciával tisztelegnek a tanszék alapítója előtt. Az Affektív Pszichológia Tanszék, a Pszichológiai Doktori Iskola Magatartáspszichológiai Program és az Aktív Pszichológia Alapítvány szervezésében zajló rendezvényen a kutatók előadásai mellett a poszterszekcióban a legtehetségesebb hallgatók munkáit is megismerhették a résztvevők. „Az előadók többsége a régi, Illyés-féle tanszékhez tartozik: függetlenül attól, hogy egyes kutatók ma már más tanszéken, vagy akár más intézményben dolgoznak, ez a szakmai közösség továbbra is összetart” – hangsúlyozta Varga Katalin egyetemi docens, az emléknapok főszervezője.

Idén a Poszterszekcióban a perinatális szaktanácsadó posztgraduális szak hallgatóinak előadásaiban például gyakorlati szempontból lényeges témákról hallhattak a látogatók: a várandósok álmainak változásaitól kezdve, a tejfog elvesztésének élményén át, a csecsemő és a szülők életében felmerülő szükséges és felesleges tárgyakig érdekesebbnél érdekesebb kérdésekkel találkozhattak.

A Rejtett lehetőségeink kibontakoztatása programcímet talán leginkább tükröző előadás a Bányai Éva és munkatársai által végzett kutatáshoz kapcsolódott, amely a lelki erőforrások szerepét vizsgálja a rákgyógyításban. Az Országos Onkológiai Intézettel és a Vas Megyei Markusovszky Kórházzal együttműködve zajló kutatás a hipnoterápia pozitív hatásait kívánja bizonyítani a kemoterápiás kezelést kapó közép-magas rizikófaktorú emlőrákos betegek gyógyulásában. A 2011 októberében kezdődött vizsgálat nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is nagy jelentőségű. A betegek 25 hétig tartó kemoterápiás kezelésük alatt három szakaszban élik át a hipnoterápiát. Az első feladat a gyógyító teammel való együttműködés, a kemoterápia elfogadása, illetve a saját erőforrások felkutatása. A második szakasz szerepe a testtel való kommunikáció segítése, illetve a mell gyógyulásának természeti metaforával való támogatása. Végül a harmadik szakasz fő célja a pozitív jövőkép kialakítása. „Saját tapasztalatom, hogy a rejtett erőforrások mozgósítására alkalmasak az autohipnózis, illetve a szuggesztív technikák. A kérdés az, hogy ez bizonyítható-e tudományosan, illetve hogy feltárható-e a terápia hatásmechanizmusa” – fejtette ki Bányai Éva, a kutatás vezetője, aki maga is megküzdött a rákkal, illetve hipnoterápiával gyógyít más betegeket.

A 10. Illyés Sándor Emléknapok záró előadása „Az én vendégem” című állandó rovat bemutatója volt. „Minden évben szerepel ez a rovat, amelynek lényege, hogy egy tanszéki munkatárs által meghívott, nem a pszichológia területén dolgozó szakember tart előadást. Idén Kassai Tamás gyermektraumatológus beszélt a gyermekbarát kórház fontosságáról” – mondta Varga Katalin, aki azt is elmondta, a konferenciával leginkább azt kívánják fenntartani, amit az Illyés Sándorral való közös munka során tapasztaltak és szerettek meg: „együtt belemélyedni egy szakmai téma kérdéseibe, legyen az még terv, egy kiforrott vizsgálat, vagy már az eredmények értelmezése.”

2012.03.20.