ELTE-s középiskolások nemzetközi sikerei

Az EU Természettudományos Diákolimpiájáról, a Fiatal Kutatók Nemzetközi Versenyéről és a Mengyelejev Kémiai Olimpiáról is érmekkel tértek haza az ELTE Apáczai Gimnázium diákjai.

Az Európai Uniós Természettudományos Diákolimpián második helyezett, aranyérmes csapat egyik tagja volt Borsik Gábor, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és Kollégium 10. osztályos tanulója. A csapat további tagjai Horicsányi Attila, az egri Dobó István Gimnázium 10. osztályos tanulója és Karkas Réka, a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium 10. osztályos tanulója. A Kolostyák Zsuzsanna, Papp Roland és Sütő Péter alkotta másik magyar csapat a hetedik helyen végzett és ezzel ezüstérmes lett. Magyarország idén negyedszer vett részt a 2003 óta évente megrendezett Európai Uniós Természettudományos Diákolimpián (European Union Science Olympiad, EUSO). A 10. EUSO-t Vilniusban, a litván fővárosban rendezték meg 2012. április 22–29. között, 22 európai ország 44 csapatának részvételével. Az EUSO a nemzetközi diákolimpiáknál fiatalabb korosztály számára alapított verseny, ahol az elsősorban mérésekből és kísérletekből álló feladatok megoldásához a biológia, a fizika és a kémia ismerete is szükséges. A 16 évesnél fiatalabb tanulók háromfős csapatokban közösen dolgoznak, együtt oldják meg a feladatokat.  Minden uniós országot legfeljebb két háromfős csapat és három tanár képviselhet. A csapatok felkésztését Bán Sándor (biológia, szegedi Radnóti Gimnázium), Daru János (kémia, ELTE PhD-hallgató) és dr. Vankó Péter (fizika, nemzeti koordinátor, BME Fizikai Intézet) csapatvezető irányította.

Galgóczi Gábor, az ELTE Apáczai Csere János Gimnázium végzős diákja (aki korábban megnyerte az „Első lépés a Nobel-díj felé” csillagászversenyt) harmadik helyezést ért el „Exoszoláris bolygókat tartalmazó rendszerek vizsgálata fedési módszerrel” című prezentációjával az Ifjú Kutatók Nemzetközi Konferenciájan (International Conference of Young Scientists, ICYS). A 2012. április 16–23. között a hollandiai Nijmegenben megrendezett nemzetközi megméretésen 24 ország 203 középiskolás diákja vetette össze a tudását matematika, fizika, informatika és környezettudomány területén. Az egyéni versenyzőknek saját kísérleti munkájukat kellett bemutatniuk egy negyedórás, angol nyelvű előadásban, majd kutatásaikról kérdéseket tett fel nekik a nemzetközi szakemberekből álló zsűri. Hazánk képviseletében Vámi Tamás Álmos alkalmazott fizika kategóriában, Bényei Éva Bernadettet kémiai kategóriában nyert ezüstérmet, Szücs Botond pedig bronzérmet szerzett.

Egy arany- és egy bronzérmet is elhoztak az apáczaisok a Mengyelejev Nemzetközi Kémiai Diákolimpiáról. Az elsősorban a volt szovjet térség államaiban népszerű, a periódusos rendszer kidolgozójáról elnevezett megmérettetés a Nemzetközi Kémiai Diákolimpia felkészülési idejére esik, ám annál nehezebb verseny. A Mengyelejev Diákolimpián magyar versenyzők első ízben indultak el, és mindjárt kiemelkedő teljesítményükkel hívták föl magukra a figyelmet. A Kazahsztán fővárosában, Asztanában 18 ország részvételével megszervezett diákolimpia aranyérmese és abszolút második helyezettje lett Sályi Gergő, az ELTE Apáczai Gimnázium diákja (ő korábban első helyezett lett az ankarai Nemzetközi Kémiai Diákolimpián is), az ugyancsak apáczais Berta Dénes bronzérmet szerzett. A csapat másik két tagja, Zwillinger Márton, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium, és Bolgár Péter, a tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium diákja ezüstéremmel térhetett haza.  A diákok válogatását és felkészítését középiskolai tanáraik mellett az ELTE Kémiai Intézete végezte.

2012.05.03.