Gráf Lászlót ünnepelte az ELTE Biokémiai Tanszéke

Gráf László professzor 70. születésnapja alkalmából rendezett szimpóziumot a Biokémiai Tanszék 2012. május 24-én. A „Friends & Science” című eseményen számos külföldi és hazai kutató, a professzor kollégái és barátai tartottak előadást és köszöntötték a világhírű biokémikust. Gráf Lászlónak az ELTE idén professor emeritus címet adományozott.

„Gráf László a Biológiai Intézet történetének egyik legproduktívabb kutatója, professzora, aki nemzetközi kapcsolati hálót épített ki pályája során. A szimpóziumra külföldi kollégáit hívtuk meg, akik saját szakterületükön világhírű, elismert kutatók. A rendezvény kapcsolatépítés szempontjából is jelentős volt a biokémikusok és biológusok számára” – mondta Málnási-Csizmadia András, a Biokémiai Tanszék egyetemi docense. Bevezetőjében kiemelte: a professzor tanszékvezetésének utolsó 7-8 évében kialakított egy olyan szerkezetet, melyben minden vezető kutató egy független laboratóriumot koordinál. Ez a struktúra a mai napig változatlanul működik: a modern, egyedülálló szerkezetnek köszönhetően a Biokémiai Tanszék tudományos szempontból hosszú évek óta a Biológiai Intézet egyik kiemelkedő egysége. 


Gráf Lászlót Keszei Ernő és Hudecz Ferenc köszönti


Gráf László huszonegy évig vezette a Biokémiai Tanszéket. Munkásságát fémjelzi, hogy egyetemi szinten az elsők között a Tanszéken folyt nemzetközileg is elismert, a rekombináns DNS technológiára alapuló fehérjekutatás Magyarországon. Elsőként állítottak elő tripszin mutánsokat hely-specifikus génmutációkból kiindulva, fehérjemérnöki (vagy ahogy a professzor nevezi: „fehérjeszobrász”) módon.

A szimpóziumon hét előadás hangzott el. Az öt külföldi vendég mellett Nyitray László, a Biokémiai Tanszék vezetője és Závodszky Péter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Biológiai Tudományok Osztályának elnöke, az ELTE emeritus professzora tartott szakmai előadást.

„Az előadókat több évtizedes barátság fűzi Gráf László professzorhoz, amelyet mindannyian fel is elevenítettek fényképek és visszaemlékezések formájában” – mondta Nyitray László. Előadásában felidézte: 1985 óta Gráf László munkatársa, aki ekkor lett a Biokémiai Tanszék professzora. Először San Franciscóban találkoztak, ahol Gráf László William Rutter laboratóriumában dolgozott. Nyitray László röviden bemutatta a Tanszéket, a jelenlegi nyolc kutatócsoportot, a folyamatosan bővülő műszerparkot és a fehérjetudomány, valamint a szerkezeti biológia területén elért szakmai eredményeiket. Hangsúlyozta: mai sikereik jó részét annak is köszönhetik, hogy Gráf professzor több mint két évtizedes tanszékvezetősége végére, 2007-re tehetséges, fiatalabb kutatókból álló oktató- és kutatógárdát hozott össze. A tanszéken – egy egyetemi Közép-magyarországi Operatív Program pályázat finanszírozásában – jelenleg alakul a Biológiai Intézet központi egységeként működő molekuláris kölcsönhatások mérésére szolgáló műszeregyüttes. Nyitray László a nemzetközileg is jegyzett eredményeket produkáló gyorskinetikai és fluoreszcens spektroszkópiai laboratóriumok és az irányított fehérjeevolúciós kutatócsoport szakmai jelentőségét is kiemelte.

Az elmúlt 27 év során 200, nívós külföldi folyóiratokban megjelenő publikáció került ki a tanszékről – az elmúlt három évben 50 cikk, amelyek összesített impakt faktora közel 400. Gráf professzor tevékenységét dicséri a Biológiai Doktori Iskolán belül az ő vezetésével működő Szerkezeti Biokémia Doktori Program, ahol 1997 óta közel 100 PhD-disszertációt védtek meg a hallgatók: 32 a Biokémiai Tanszéken született, 14 végzett PhD-hallgatónak Gráf professzor volt a témavezetője.

A szimpóziumon William Rutter, a Synergenics elnök-vezérigazgatója a biotechnológiai cégcsoport legújabb gyógyszerfejlesztéseiről számolt be. „William Rutter alapította a Chiron Corporation orvosi-biotechnológiai céget, mely az első olyan vállalat volt, amely gyógyszereket állított elő és fejlesztett ki. A professzor öt éve alapította a Synergenics-et, a több mint tíz céget összefogó fejlesztő-innovációs holdingot. Rutter professzor mind a tudományban, azaz a molekuláris biológia és a géntechnológia területén, mind ezeknek ipari alkalmazása terén úttörő szerepet játszott” – magyarázta Málnási-Csizmadia András.

Robert Lazarus, a világon elsőként megalakult biotechnológiai vállalkozás, a Genentech szenior munkatársa szintén egy ígéretes, a rákgyógyászatban és a szöveti regenerálódásban alkalmazható gyógyszerfejlesztésről tartott előadást. Nyitray László Kúnos György magyar származású amerikai professzor, az MTA külső tagjának előadását emelte ki, aki olyan kutatási eredményekről számolt be, amelyeket akár a közeljövőben a metabolikus szindrómák (például elhízás) gyógyításában lehet alkalmazni. John Markley, a legnagyobb amerikai NMR-spektroszkópiai (magmágneses rezonancia) központ vezetője úgynevezett vas-kén centrumokat tartalmazó fehérjék térszerkezeti vizsgálatáról számolt be előadásában.

A szimpózium az Európai Léptékkel a Tudásért, ELTE kutatóegyetemi pályázat támogatásával valósult meg. A délutáni miniszimpóziumon Gráf László szűk baráti köre és kollégái, valamint a tanszék vezető kutatói vettek részt, akik tudományos előadásokat tartottak.

A szimpóziumon készített fotók itt láthatók.

ELTE Kutatóegyetem

2012.06.06.