Kritikai szövegkiadások a klasszikus ókortól Bizáncig

Klasszikus ókor, Bizánc és humanizmus – Kritikai forráskiadás magyarázatokkal címmel nyert el csaknem 58 millió forintos támogatást OTKA-pályázat keretében Horváth László, az ELTE BTK egyetemi docense, az ELTE Eötvös József Collegium igazgatója.

Az általa vezetett kutatásban görög és latin szövegek közreadására, illetve azok magyarázatára helyezik a hangsúlyt. „A projekt részkutatásokból tevődik össze és három »generációt« ötvöz. A közös nevező a szövegkritika, mely elsődleges források kritikai kiadását, a szövegek gondozását jelenti. A pályázatban görög és latin szövegek kutatását tűztük ki célul, amelyeket magyarázatokkal látunk el. A tartalmas kommentár alapfeltétele azonban a szöveg pontos megértése, végső soron annak kritikai kiadása” – összegezte az alapelképzelést Horváth László.

A vizsgált források között nem csak a szó mai értelmében vett szépirodalmi alkotások találhatók. A klasszikus ógörög irodalom alatt értendőek a filozófiai értekezések, a történetírói művek, a metrikai kérdésekkel, az ékesszólással foglalkozó írások, illetve az irodalmi papiruszok is. „Ami ezen a körön kívül áll, azok például a hétköznapi tevékenységeket rögzítő un. dokumentáris papiruszok vagy lexikográfiai művek, így Janus Pannonius görög-latin szótára” – tette hozzá.

A kutatásban 16 fő vesz részt, akik között több mint 10 fiatal tehetség – másodévestől egészen a végzős doktorandusz hallgatóig – kap helyet Horváth László témavezetésével. Az elnyert 57 789 000 forintos támogatást, a megpályázott teljes összeget adatbázis-előfizetésre, könyvtárépítésre, konferenciákra és konferenciakötetekre, illetve az elengedhetetlen kutatóutakra fordítják. „Nagyon fontos azonban, hogy a pályázat egy-két tehetséges fiatal kutatónak is »mentőövet« nyújt. Szerény, de állandó javadalmazással a pályán maradhatnak” – jegyezte meg az igazgató.

Az elnyert összeg húsz százaléka, azaz több mint 11,5 millió forint az egyetemet, közvetve a szakkollégiumot segíti, amelynek egynegyedét szigorúan pályázattal kapcsolatos befektetésre kell költeni. A pályázattal kapcsolatos ún. rezsikiadások keretében adatbázisok előfizetését tervezik: egyrészt megrendelik a Thesaurus Linguae Graecae-t, amely online hozzáférést biztosít a teljes görög irodalomhoz (Homérosztól Bizánc bukásáig), másrészt pedig előfizetnek a Marouzeau-ra, azaz a L'Année philologique online bibliográfiai adatbázisra, amely évente követi a klasszika-filológia területén megjelenő szakirodalmi tételeket. „Emellett gyarapítani kívánjuk a könyv- és számítógép-állományunkat, fő célunk azonban, hogy a bécsi kollégákkal együttműködve a pályázat teljes futamideje alatt, azaz négy esztendőn keresztül, évről évre nagy nemzetközi konferenciákat rendezzünk és Bibliotheca Byzantina címmel könyvsorozatot indítsunk” – mondta Horváth László. Az első konferenciát 2012. november 26-29 között az Eötvös Collegiumban rendezik Cheminement des motifs au Moyen Âge – Orient et Occident – Byzanz und das Abendland címmel, majd terveik szerint ezt még három másik követi, kettő hazánkban, egy pedig Bécsben. A konferenciák mellett minden évben lesznek szimpóziumok, „munkaértekezletek” szerb, cseh, francia kollégákkal.

2012.08.22.