Az ELTE díszdoktorává avatták a finn köztársági elnököt

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusa a 2012. szeptember 4-én az tartott ünnepi közgyűlés keretében Doctor honoris causa címet adományozott Sauli Väinämö Niinistö-nek, az ország tizenkettedik köztársasági elnökének.

Az egyetem által kiadható legmagasabb fokozatot a politikatudományok területén végzett kiemelkedő munkásságáért adományozta Niinistö-nek az egyetem Szenátusa. Finnország 12. köztársasági elnöke március 1. óta tölti be tisztségét a Nemzeti Koalíció Párt jelöltjeként. A jogász végzettségű Sauli Niinistö bírósági titkárként, bíróként, ügyvédként és vállalati jogászként is tevékenykedett mielőtt bekerült volna a finn parlamentbe. 1996-tól 2003-ig az ország pénzügyminisztereként, 2007 és 2011 között pedig házelnökként dolgozott, 2002 óta pedig az Európai Néppárt tiszteletbeli elnöke – hangzott el Király Miklós, az ÁJK dékánjának méltatásában.

Niinistö elnök úr a díszdoktorrá avatást követő beszédében kiemelte: Finnország elnökeként különösen jól esik neki, hogy éppen attól a felsőoktatási intézménytől veheti át a megtisztelő címet, amelyben már az 1860-as évek tanítják a finn nyelvet. „Az évtizedek folyamán egyetemük rengeteget tett Finnország és Magyarország közötti kulturális kapcsolatok előmozdításáért” – mondta a köztársasági elnök, majd szólt többek közt a finn EU-tagságról és az ország aktuális politikai és gazdasági helyzetéről is. A díszdoktorrá avatást követően az ÁJK Aulájában fogadást tartottak a magyarországi finnek és az egyetem képviselői részére.

Sauli Väinämö Niinistö beszédének írott változata (doc)

2012.09.05.