A pre-Born–Oppenheimer-elmélet sikere

Mátyus Edit új cikke bekerült a The Journal of Chemical Physics legtöbbet olvasott cikkei közé. Az ELTE Kémiai Intézetének tudományos munkatársa az elméleti kémia egyik központi paradigmájával, a Born–Oppenheimer-közelítéssel foglakozott.

A „Molekulaszerkezet-számítás: elektronok és atommagok egységes kvantummechanikai leírása explicit korrelált Gauss-bázisfüggvények és a globális vektorreprezentáció alkalmazásával” című tanulmányt kiemelkedő érdeklődés övezte: a folyóirat húsz legtöbbet letöltött cikke között szerepelt július hónapban („Top 20 Most Read in July 2012”).

Mátyus Edit az ETH Zürich posztdoktori munkatársaként (ETH Fellowship, 2010–2011) kezdett foglalkozni az elektronok és atommagok Born–Oppenheimer-paradigma nélküli, egységes kvantummechanikai leírásával. A témában a szerző két korábbi cikke a molekulaszerkezet elemeinek megjelenését mutatta ki a részecskék tömegének függvényében az elektronokra és atommagokra vonatkozó részecskesűrűségek kiszámítása révén.

A kutatót 2011 novemberében Junior Prima Díjjal tüntette ki a Magyar Fejlesztési Bank a Magyar Tudományos Akadémián. 2012 januárja óta a Kémiai Intézet Molekulaszerkezet és Dinamika Laboratóriumában folytatja munkáját.

ELTE Kémiai Intézet

2012.09.12.