Világhírű professzorok a Biokémiai Tanszéken

2012. november 08.

ELTE TTK Marx György-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.87)

2012. november 08. -

ELTE TTK Marx György-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.87)

Kenneth Holmes, a Heidelbergi Egyetem Latsis-díjas emeritus professora és James Spudich, az idei Lasker-díj egyik díjazottja, a Stanfordi Egyetem kutatója tart előadást 2012. november 8-án a TTK-n. A professzorok a Biokémiai Tanszék által szervezett Szent-Györgyi Albert előadássorozat vendégei lesznek.

Kenneth Holmes „The structural basis of muscle contraction” című előadásában az izomkontrakció molekuláris hátterét, a két fő izomfehérje, az aktin és a miozin komplexének atomi felbontású szerkezetét és az ún. kilendülő erőkar modell működését mutatja be, amelynek kidolgozásában meghatározó része volt. A kutató harmincöt éven keresztül vezette a Max Planck Institute of Medical Research Biofizikai Tanszékét. 1997-ben a Királyi Természettudományos Társaság (Royal Society) alapította, Gábor Dénesről elnevezett Gabor-érdemérem, 2000-ben az Európai Tudományos Alapítvány (ESF) által adományozott Európai Latsis-díj kitüntetésben részesült a makromolekuláris szerkezetek feltárásában elért eredményeiért. (A Latsis-díjat az ESF 1999 óta évenként adományozza kiemelkedő kutatások elismeréseként.) A professzor jelenleg a Nobel-díjas Aaron Klug tudományos életrajzán dolgozik.

James Spudich „One path to understanding energy transduction in biological systems, and where do we go from here?” című előadásában a motorfehérjék, köztük a miozin kémiai energiát mechanikai munkává alakító működésének megértése kerül középpontba. A professzor a Stanford Egyetem Biokémiai Tanszékének volt vezetője, az idei Lasker-díj kitüntetettje. (A Lasker-díjat 1945 óta adják át, gyakran a Nobel-díj előjeleként említik, hiszen 83 Lasker-díjas részesült később a Svéd Tudományos Királyi Akadémia elismerésében.) Spudich professzor eredményeire alapozva olyan gyógyszerek fejlesztésén dolgoznak, amelyekkel egyes szívelégtelenségek, az amiotrópiás laterális szklerózissal (ALS) együttjáró izomsorvadás és az öregkorra általánosan jellemző izomgyengeség tünetei is enyhíthetők.

Az előadások angol nyelven hangzanak el, minden érdeklődőt örömmel várnak.

Időpont:
2012. november 8. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Marx György-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A, 0.87)

Biokémiai Tanszék