A cél a természettudományok népszerűsítése

Közös pályázatot indított az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpont, a Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézet és a Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület.

Az „Ég és Föld vonzásában – a természet titkai” című projektet a Magyar Tudományos Akadémián mutatták be 2013. január 23-án. Fábri György, az ELTE kommunikációs rektorhelyettese bevezető beszédében elmondta: ez három intézmény, illetve két város közös programja, mely az Új Széchenyi Terv keretein belül valósul meg 2013. január 1. és 2014. december 31. között.

A csaknem 125 millió forint támogatást elnyert projekt célja a természettudományok eredményeinek minél szélesebb körben való elterjesztése, valamint a irántuk mutatkozó érdeklődés csökkenésének visszafordítása a diákok körében. A pályázók 22 féle tevékenységet jelöltek meg, melyek megvalósításra várnak: többek közt tanulmányi kirándulásokat szerveznének az iskoláknak, ahol a diákok szervezett keretek között ismerkedhetnének meg a tudománnyal, valamint a tervek közt szerepel hazai és nemzetközi konferenciák, előadássorozatok szervezése, középiskolások számára versenyek és egyéb rendezvények lebonyolítása is.

Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere hangsúlyozta a program jelentőségét és a természettudományok fontosságát. Hozzátette, Szombathely igyekszik jó gazdája lenni a projekteknek, ahogy mindig is igyekezett a tudományt támogatni, mely szerinte akkor ér valamit, ha az egyszerű emberek számára is érthető módon ismertetik az eredményeket, és így azok a gyakorlatba is átültethetővé válnak.

Ábrahám Péter, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának főigazgatója elmondta: a munkájukban elért eredményeket nemzetközi szakmai folyóiratokban publikálják, de szeretnék ennél szélesebb körben is terjeszteni. Rámutatott, elemi érdekük, hogy foglalkozzanak a fiatalokkal, hiszen az utánpótlás kérdése számukra nagyon fontos, elkötelezettek a kinevelésében. Mint mondta, egy olyan típusú konzorcium állt fel, amire eddig nem volt példa, és amiben nagy lehetőség van.

Surján Péter, az ELTE Természettudományi Karának dékánja felvetette: mi lehet az oka annak, hogy a 21. században nem érdeklődnek a fiatalok a természettudományok iránt? Egyrészt a tudományos eredmények hihetetlen gyorsasággal gyarapodnak, a társadalom pedig ezt már nem tudja követni, így kinyílik egy olló a tudásszintek között – elidegenedik a társadalom a tudománytól. Másrészt a tudományos eredményektől általában 2–3 éven belül pénzben mérhető hasznot várnak, de ez nem így működik, nem lehet parancsra feltalálni valamit, hiszen az eredményekre néha véletlenszerűen, valami teljesen másra irányuló kutatás során bukkannak rá.

Jankovics István csillagász, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpont igazgatója is kiemelte, hogy ez az országon átívelő projekt példa nélkül álló konzorcium. Elmondása szerint csillagászati oktató-népszerűsítő program soha ekkora támogatást még nem kapott. Ez egy hatalmas lehetőség a természettudománnyal foglalkozóknak, hogy a célkorosztálynak átadhassák az ismereteket, felkeltsék az érdeklődésüket – tette hozzá.

2013.01.25.