Passió magyar nyelven

2013. március 23.

Szent Gellért Templom (1115 Budapest, Bartók Béla út 149.)

2013. március 23. -

Szent Gellért Templom (1115 Budapest, Bartók Béla út 149.)

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bartók Béla Énekkara és Egyetemi Koncertzenekara hangversenyt ad 2013. március 23-án este a Szent Gellért Templomban, amelyen elhangzik Orbán György „Passió magyar nyelven” című műve.

A mű születésére így emlékezett a szerző: „A mű komponálása nehezen indult, egyrészt nyomasztottak az ebben a tárgyban készült remekművek, másrészt nehezen vázolódott fel a mű dramaturgiája, amely végül János evangéliumán alapul, de a többiből is merít, s archaikus népi szövegekkel egészül ki. A harmadik nehézség Károli Gáspár szövege volt, ugyanis ezt a tökéletes textust nem nagyon illik megbontani, prozódiai okok miatt megváltoztatni. A mű végül 1997 telén elkészült, és húsvétkor bemutattatott. A zene jellegében inkább drámai, mint epikus. Hangszerelését tekintve igazodik az együtteshez, amelynek az ajánlás szól (ELTE Bartók Béla Énekkara és Egyetemi Koncertzenekara), s amelynek néhai vezetőjétől (Baross Gábor) a mű ötlete származott.” Kovács Sándor a műről megállapítja: „Orbán György a magyar passió szövegének kialakításakor példa nélkül álló megoldást választott. János evangéliumának Károli Gáspár-féle fordítását vette alapul, de ezt olykor keverte a másik 3 evangélium soraival. A passiótörténet eseményeire reflektáló tételek szövegeként pedig olyan népi verseket használt fel, amelyeket ő maga gyűjtött Erdély falvaiban”.

Vezényel: Kovács László
Közreműködik: Cserna Ildikó (szoprán), Xavier Rivadeneira (tenor), Ambrus Ákos (bariton), Szüle Tamás (basszus), Elekes Zsuzsa (orgona)
A zenekar koncertmestere: Dúlfalvy Éva
Az énekkar hangképzője: Dévity Zoltán

Jegyvásárlás az ELTE „Eötvös” Művészeti Együttes Irodájában (1056 Budapest, Szerb u. 21–23., e-mail).

Letölthető plakát

Időpont: 2013. március 23. 19.30
Helyszín: Szent Gellért Templom (1115 Budapest, Bartók Béla út 149.)