Egymilliárd informatikai kutatásokra

Az EIT ICT Labs Magyar Nemzeti Társult Csomópont létrehozása és egymilliárd forintos új, kutatási programjának elindítása alkalmából rendeztek konferenciát 2013. március 5-én a Gömbaulában. A Csomópont az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint az Ericsson Magyarország Kft., a Cisco Systems Magyarország Kft. és a GE Healthcare együttműködésében működik.


Az Európai Unió tudományos és innovációs közösségének egyetlen kelet-közép-európai tagja Budapesten létesült. Az EIT ICT Labs Magyar Nemzeti Társult Nemzeti Csomópont ipari és akadémiai együttműködési központ, amely közlekedési torlódások előrejelzését, fogyatékkal élő kisgyermekek képzését és kémprogramok szűrését segítő fejlesztések megvalósítását is koordinálja. A központ emellett EU-állampolgárok számára ingyenes nemzetközi mester-képzést és start-up vállalkozásokat segítő mentor programot is szervez. 2014 közepéig négy területen valósulnak meg fejlesztések: 10 új prototípus megalkotását, egy szabadalmi bejelentést és egy új, a kutatás bizonyos eredményeit megvalósító, hasznosító vállalkozás létrehozását vállalták a kutatók, valamint azt, hogy kutatásaikkal legalább tíz nemzetközi kutatási és fejlesztési programhoz csatlakoznak.

Mezey Barna, az ELTE rektora beszédében kiemelte: az EIT olyan széleskörű, együttműködésen alapuló szervezeti struktúra kialakításán dolgozik, mely a kutatás-fejlesztési és az innovatív tevékenység korábbi problémáinak kiküszöbölését, és egy produktív összefogást eredményez. Hozzátette: Magyarország szerencsés helyzetben van, mert Kelet-Közép Európában az egyetlen színhelye lehet egy ilyen összefogásnak, és ezáltal bekapcsolódhat a rendszerbe. „Az ELTE vezetőjeként nagy öröm számomra, hogy Magyarországon belül is egyetemünk az egyik intézmény, mely ebben a nagyszabású vállalkozásban a felsőoktatási intézményeket képviselheti” – zárta beszédét.


Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár, az ELTE korábbi rektora úgy fogalmazott: „a mai nap egy intézmény létrejöttének ünnepe, melyen nagyszabású, egymilliárd forintos költségvetésű program indul útjára”. Hangsúlyozta: a magyar kormány elkötelezett a tudományos kutatásban részt vevő konzorciumok, így az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) felé. Péceli Gábor, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora arról beszélt, hogy a pályázat hozzájárul az informatika és az infokommunikáció területén a BME eredményeinek nemzetközi szinten való megismertetéséhez. „Az egyetem törekszik az intézményi struktúra modernizálására, a különböző tudományterületeken elért eredmények összekapcsolására a versenyképesség érdekében” – jelentette ki.

José Manuel Leceta, az Európai Innovációs és Technológiai Intézet igazgatója elmondta, a magyar társaság nagyon aktív az EIT ICT Labs keretein belül. Szót ejtett az EIT ICT Labs hiánypótló mesterképzéseiről, véleménye szerint ez akkor sikeres, ha az általuk képzett hallgatókból legalább néhány világszínvonalon is sikeres lesz. Martti Mäntylä, az EIT ICT Labs stratégiai igazgatója elmondta, folyamatosan keresik a partnereket és a forrásokat. „A magyar csapat elismert, valamit letettek az asztalra, de ez itt nem áll meg, kezdeményezők is” – emelte ki.

Horváth Zoltán, az EIT ICT Labs Társult Nemzeti Csomópont igazgatója, az Informatikai Kar dékánja elmondta, a magyar társulás folyamatosan fejlődik. „2013-ban tíz projektben veszünk részt, tavaly ez a szám még csak három volt”. Hét európai mesterképzésből háromban van jelen a budapesti csomópont, az első évfolyamon 93-ból 11 hallgató volt magyar, a visszajelzések pedig nagyon pozitívak.

Nikodémus Antal, a Nemzetgazdasági Minisztérium Innovációs főosztályának vezetője kiemelte, hogy az ELTE mint konzorciumi vezető magyar viszonylatban az egyik, ha nem a legjobb intézményi szereplő. Vajta László, a BME VIK dékánja bemutatta a BME Ipari Campus programot, amely „az egyetem és a vállalkozások közös finanszírozású kutatási helye: a vállalat kutatási céljait szolgálja, valamint biztosítja az utánpótlást is”.

Charlotte Karlsson, az Ericsson Magyarország kutatási és fejlesztési igazgatója elmondta: „Az Ericsson képzésének témái mára az egyetemi tantervek részévé váltak. Fő célkitűzésünk, hogy tovább erősítsük jelenlétünket a felsőfokú képzésben, és hogy utat találjunk az egyetemi kutatás eredményeinek ipari hasznosítása felé. Azt gondolom, hogy az EIT ICT Labs együttműködés erre kiváló platformot biztosít.” György László, a Cisco Systems Magyarország Kft. ügyvezetője rámutatott, hogy „ez az együttműködés számunkra azért is egyedülálló lehetőség, mert az egyetemi partnereinkkel valóban közös kutatói munkát folytatnak kollégáink.”

Korábbi interjúnk a témában
A konferencia honlapja

Fotóalbum

2013.03.12.