A rektor vásárolta meg a Radnóti első téglajegyét

A Radnóti Hálózat (RH+-), az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola Alapítványa és az egyetem Műszaki Főosztálya közös akciót indít, amelynek keretében pénzbeli adományt gyűjtenek az épület egyes részeinek legsürgősebb felújítására. Az első téglajegyet Mezey Barna rektor vásárolta 2013. április 12-én. 


Egressy Katalin, Mezey Barna, Montvai Péter

A névre szóló téglajegyet és a jegyet formázó gipsztéglát Montvai Péter, a Radnóti Hálózat képviselője és Egressy Katalin, a Szülői Munkaközösség elnöke adta át Mezey Barnának, Molnár Katalin iskolaigazgató és Schiller Mariann vezetőtanár kíséretében. Az ELTE rektora jelezte: szeretné, ha még ebben az évben ő lehetne az 1001. téglajegy boldog tulajdonosa is.

Az akcióban 15 000 db téglajegyet bocsátanak ki 10 000 Ft-os névértéken, ezekből a téglákból újulhat meg kívül-belül a sokak szívéhez nőtt vöröstéglás ház. A kampányt a szülőkből, öregdiákokból álló Radnóti Hálózat szervezi. Az iskola honlapján virtuális Radnóti-maketten lehet majd követni, hogy mennyi téglajegy talált gazdára.

A becsült értékek:

  • Homlokzatok felújítása – 4500 téglajegy
  • Lapos tetők felújítása – 550 téglajegy
  • Elektromos rendszer felújítása – 3050–3550 téglajegy
  • Nyílászárók cseréje – 4000 téglajegy
  • Víz-csatorna rendszer és a WC-blokk felújítása – 1300–1900 téglajegy
  • Fűtési rendszer felújítása – 2000–2250 téglajegy
  • Belső szakipari munkák – 2500 téglajegy

Az épület kivitelezését 100 esztendeje, 1913-ban kezdték, az első osztályok 1923-ban költöztek be az épületbe. Lajta Béla építész halála után Hegedüs Ármin és Böhm Henrik fejezték be a Cházár utcai házat. A háromemeletes, lapostetős épületet az Abonyi utcára merőleges tengely osztotta ketté a fiúk és a lányok oldalára. Az épület homlokzatait szentlőrinci vörös falburkoló téglával borították, amely lehetőséget adott a modern magyar építészet egyik legszebb téglaornamentikájú épületének megvalósítására. A főbejárat homlokzati formái és mintázatai Mezopotámia építészetét idézik, és héber motívumokat. A műkő díszítőelemek Lajta népi építészethez való vonzódását tükrözik. Különlegességek még: a lépcsőház magasba nyúló karcsú pillérei és az idomtéglából formált, tornatermi ajtót díszítő oroszlánfigura.

Radnóti Gyakorlóiskola


2013.04.12.