Elhunyt Fried Ervin

2013. augusztus 5-én, életének 84. évében elhunyt Fried Ervin, a Természettudományi Kar Algebra és Számelmélet Tanszék professor emeritusa. Búcsúztatására 2013. augusztus 27-én 13:00 órakor kerül sor a Budapest-Felsővízivárosi Szent Anna templomban (1011 Budapest, Batthyány tér 7.).

Fried Ervin élete összefonódott az algebra oktatásával, 1954 óta tanított az Algebra és Számelmélet Tanszéken. Algebrai vizsgálatai jelentős nemzetközi visszhangot váltottak ki, új kutatási irányokat nyitottak az univerzális algebrában, a hálóelméletben és a kategóriaelméletben. Szemináriumai hallgatók hosszú sorát indították el a kutatói pályán. Egyetemi jegyzetei, tankönyvei és nemzetközi publikációi mellett kiemelkedő a matematikai ismeretterjesztésben végzett munkássága is. Szakmai közéleti tevékenységének fontos terepe volt a Bolyai János Matematikai Társulat, több mint egy évtizeden át vett részt az Európai Matematikai Társulat megalakításának előkészítésében. A Magyar Tudományos Akadémia 2002-ben Eötvös József koszorúval tüntette ki, 2010-ben Szent-Györgyi Albert-díjat vehetett át.

2013.08.26.