Újra a legjobbak között

A hazai egyetemek közül az Eötvös Loránd Tudományegyetem szerepel a legelőkelőbb helyen a világ felsőoktatási intézményeit rangsoroló sanghaji ARWU 2013-as értékelése szerint. A szakok nemzetközi összevetésében a fizika szak idén is bejutott a legjobb 150 közé.

A sanghaji Academic Ranking of World Universities (ARWU) legfrissebb kiadása a világ 500 legjobb felsőoktatási intézményét rangsorolja. A nemzetközi felsőoktatási listát 2003 óta minden évben összeállítja a sanghaji Jiao Tong University, a százpontos értékelésben nagy súllyal esnek latba az egyetem oktatói és alumnusai által elnyert nemzetközi díjak, illetve a publikációs és idézettségi adatok. Az augusztus közepén nyilvánosságra hozott 2013-as rangsorban az Eötvös Loránd Tudományegyetem – megőrizve tavalyi pozícióját – a 301–400. helyen szerepel, megelőzve a 401–500. hely közé rangsorolt Szegedi Tudományegyetemet.

Az ARWU nemcsak az intézményeket rangsorolja, hanem szakterületenkénti listát is készít. Az ELTE fizika szak idén is az előkelő 101–150. helyet vívta ki a világ egyetemi fizikaoktatásában. A szak olyan intézményekkel szerepel egy kategóriában, mint a prágai Károly Egyetem, a moszkvai Állami Egyetem, a Pekingi Egyetem, vagy a Berni Egyetem.

Az összesített lista élén idén is a Harvard, a Stanford, a Berkeley, az MIT, a Cambridge, a CalTech, a Princeton, a Columbia, a Chicagói Egyetem és az Oxford áll. Az európai egyetemek közül a vezető brit intézmények mellett a zürichi Swiss Federal Institute of Technology idén először került a világ húsz legjobb intézménye közé. Az európai egyetemek közül mögöttük a francia Paris-Sud, az Université Pierre et Marie Curie és a Koppenhágai Egyetem a legsikeresebb.

ARWU

2013.08.27.