Vámbéry Ármin 100

2013. szeptember 13.

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)

2013. szeptember 13. -

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)

A Vámbéry Ármin Centenáriumi Emlékbizottság és az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2013. szeptember 13-án nemzetközi tudományos konferenciát rendez Vámbéry Ármin (1832–1913) orientalista halálának századik évfordulója alkalmából. A meghívottak között ismert Közép-Ázsia- és Vámbéry-kutatók vannak, így Barbara Kellner-Heinkele és Ruth Bartholomä Németországból, Jacob Landau Izraelből, Mustafa Kaçalin és Melek Çolak Törökországból, Hazai György és Vásáry István akadémikusok Magyarországról.

A nemzetközi elismertségnek örvendő tudós életműve és életútja rendkívüli érdekességekkel kecsegtet, tudós volt, egyetemi oktató, emellett tehetséges újságíró, uralkodók bizalmi embere, dervisruhás „kalandor”, az angol úri szalonok népszerű figurája, a Royal Geographical Society tagja, a Magyar Földrajzi Társaság elnöke. A sok más nyelv mellett törökül is kiválóan tudó Vámbéry rendkívüli életművet hagyott maga után. A konferencia tudományos működésének és kalandos életének kevésbé ismert oldalait mutatja be, az előadók elsősorban a tudós közéleti tevékenységét vizsgálják: így például a Közép-Ázsia feletti politikai befolyásért vívott küzdelmekben játszott szerepét vagy a pánturkista és cionista mozgalmakhoz fűződő viszonyát.

Részletes program

Időpont: 2013. szeptember 13. 10.00
Helyszín: ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3.)