115 éves a BEAC

2013. november 5-én 115. születésnapját ünnepli a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club. Az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező magyar sportegyesület 1898. november 15-én alakult meg. Első elnökéül a világhírű tudóst, a jeles államférfit és természetbarátot, báró Eötvös Lorándot választották.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem sportegyesülete már az első évektől fogva az éledező versenysport egyik fontos tényezőjévé vált. Amit a tudományegyetem jelentett és jelent a felsőoktatásban, azt jelentette mindig és jelenti ma is a BEAC az egyetemi sportban. Eötvös Loránd hitvallását követve az egyesület mindenkori vezetése küldetésének tartja a testkultúra fejlesztését és az egészséges életmód népszerűsítését.

A klub arculatára mindvégig jellemző volt, hogy a sportágak igen széles választékát kínálta az érdeklődőknek, és jelentős szerepet játszott több sportág hazai meghonosításában, népszerűsítésében. Így a századforduló táján és az azt követő években alakult meg a labdarúgó, asztalitenisz és gyeplabda szakosztálya, míg a ’60-as évektől kezdődően a tájfutás, sportgimnasztika, rögbi és karate szakosztályok kezdték meg működésüket fekete-fehér színekben.

Az egyesület fennállása alatt öt olimpiai bajnokot adott a magyar élsportnak. 1912-ben Prokopp Sándor lövészetben, 1936-ban Csík Ferenc 100 méteres gyorsúszásban és Rajczy Imre a kardcsapat tagjaként, 1952-ben öttusa csapatban Kovács Aladár, 1968-ban Németh Angéla gerelyhajításban szerzett olimpiai bajnoki címet. Sportolóik 1898 óta 7 világbajnoki címet és több mint 400 magyar bajnoki címet szereztek a különböző sportágakban.

A BEAC dinamikusan növekvő tagsága elsősorban az ELTE hallgatóira és oktatóira épül, míg az utánpótlás korosztályban meghatározóan a XI. kerület iskoláinak diákjait találjuk. Közel 2000 rendszeresen sportoló hallgatójával a főváros egyik legnagyobb szabadidősport klubjává vált, az ELTE tanulóival szoros együttműködésben sok öregedő félben levő szakosztályt, sportágat élesztett újjá. Sőt, új, a hallgatókat nagy létszámban megmozgató sportágakban is mozgási lehetőséget nyújt az egyetemi polgároknak.

A klub a tömegsport mellett napjainkban is nagy figyelmet szentel az élsportnak. Az atléták rendszerint több számban is országos bajnoki címeket nyernek, sőt, Vári Edit gátfutó a pekingi olimpiai magyar indulói között szerepelt. A női kosárlabdacsapat hosszú ideje a sportág honi történetének meghatározó tagja, ahol Balogh „Bubu” Judit vezetésével a dobogó legmagasabb fokán is álltak már. A sakk mellett az utóbbi évek leggyorsabban fejlődő szakosztálya a triatlon, tagjai a Hawaii Triatlon Világbajnokságot is megjáró Kis Gyula vezetésével már OB csapatérmeket, egyetemi országos bajnokságot is nyertek.

A BEAC 115 éves fennállása alkalmából az ELTE és a BEAC Mezey Barna rektor fővédnökségével 2013. november 23–24-én megrendezi az I. ELTE Info-Park Kupát, amelyről itt olvashat bővebben.

BEAC

2013.11.05.