Állandó kiállítás a TTK-n

A Biológiai és Paleontológiai Múzeum az ELTE (TTK) ún. Természetrajzi Múzeumának egyik intézménye, amely az ELTE TTK déli tömbjében található. A Természetrajzi Múzeum másik egysége az Ásványtár.Cím: Budapest, 1117, Pázmány Péter sétány 1/C.

A Természetrajzi Múzeumot elődeink a XVIII. században alapították. A Biológiai és Paleontológiai Múzeum az 1945-ös háborús károkat követően 2002. június 18-án nyílt meg újra.

A Múzeum minden olyan vendéget szívesen lát, akik a biológiai és őslénytani tudományok tárgyi emlékeire, leleteire és eszközeire kíváncsiak. A kiállított tárgyak jellegéből adódóan 14 éve feletti látogatóinkra számítunk. Csoportos látogatás esetén egy időben, egyszerre maximum 30 fő léphet be a kiállító térbe. Az intézménybe kabátot, táskát behozni nem lehet; ezeket a ruhatárban kérjük elhelyezni!

Nyitvatartási idő: hétfőn, szerdán és pénteken de. 10 órától du. 4 óráig.

Múzeumgazda: Dr Süpek Ottóné gimnáziumi biológus-tanár. Kívánságra vezetés igényelhető. A csopotos látogatásokat a 2090-555/8329 számon kell jelezni.

Megközelítés: Legkönnyebben a keleti, tehát a Duna felöli, kapun ketresztül közelíthető meg az intézmény, amely a nevezett épület egyik belső udvarában foglal helyet. A 4-6-os villamosról vagy a 12-es autóbuszról a Petőfi híd budai hídfőjénél kell leszállni. Mindkét megállótól dél felé, azaz a Csepel sziget irányában kell elindulni. Gépkocsival érkezők számára az épület elötti parkoló igénybe vehető.

A Kiállított tárgyak elsősorban a zoológia területéről származnak, úgy mint:

  • Gerinctelen és gerinces állatok kövületei, ősmaradványai
  • Gerinces és gerinctelen állatok egésztest-készítményei (folyadékos készítmények és kitömött állatok)
  • Gerinctelen és gerinces állatok anatómiai készítményei, belső szervek, érrendszeri, idegrendszeri stb. készítmények.
  • Gerincesek csontvázai, koponyái, koponyatípusai.
  • Az emberréválással kapcsolatos anatómiai anyagok (csontvázak, koponyák, különböző rasszok koponyái stb.) embertani mérőszeközök, régi kőszközök.
  • Az anatómiai, biokémiai, élettani, mikrobiológiai stb. kutatások eszközei (mikroszkópok, mikrotomok, mérlegek, spektrofotométerek, műtőasztalaok, agycélzó berendezések, bonc- és műtéti eszközök stb.
  • Régi, elsősorban a XIX. század vége felé, az oktatásban használatos fali táblák és képek.
  • Régi könyvek,egykori híres tudósok munkái.

A Biológiai és Paleontológiai Múzeum szakmai vezetőjeDr. Zboray Géza, ELTE TTK, Állatszervezettani Tanszék, telefon: 2090-555/8645

2003.03.24.