Nemzetközi konferencia az Eötvös Collegiumban

11/25 - 11/29

2013. november 25. - 2013. november 29.

ELTE Eötvös József Collegium (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)

11/25 - 11/29

2013. november 25. - 2013. november 29.

ELTE Eötvös József Collegium (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)

Az ELTE Eötvös József Collegium 2013. november 25–29. között nemzetközi konferenciát rendez Byzanz und das Abendland / Byzance et l'Occident II. (Studia Byzantino-Occidentalia) címmel.

A Collegiumban működő OTKA kutatócsoport által szervezett második nagy nemzetközi konferencia első részét – a Collegium hagyományos francia kapcsolatainak megfelelően – elsősorban a francia nyelvű középkori irodalomnak és kultúrának szentelik. A rendezvényt Roland Galharague, Franciaország nagykövete nyitja meg. A „nyugat” forrásait elemzik az olasz és német ülésszakok világhírű előadói is. Az olasz vonatkozású előadásokat Gina Giannotti, a német vonatkozásúakat pedig Susanne Bachfischer igazgató asszony, az anyanemzetek budapesti kultúrintézeteinek vezetői nyitják meg. A szerda délutáni előadások, illetve Michael Zimmermann osztrák nagykövet köszöntője közvetlen átvezetést jelentenek a konferencia Bizánccal („Kelet”) foglalkozó negyedik és ötödik napjához. November 27–29-én – a többéves nemzetközi együttműködésnek köszönhetően – francia, osztrák, német, cseh, szlovák, olasz és szerb bizantinológusokat lát vendégül a Collegium. A tematikus ülésszakokon a tapasztalt kutatók mellett a magyar hallgatóknak is lehetősége nyílik a bemutatkozásra, akik előadásokkal is szerepelnek, valamint a külföldi vendégprofesszorok jóvoltából a konferenciával párhuzamosan intenzív bizantinológiai kurzusokon vesznek részt.

A nemzetközi konferencia keretében az Eötvös Collegium három kötetét is bemutatják az anyanemzetek kultúrintézeteiben:

• 2013. november 25-én 19.00 órakor a Budapesti Francia Intézetben Hervé Ferrage igazgató köszöntőjét követően a Byzance et l'Occident : Rencontre de l'Est et de l'Ouest (szerk. Egedi-Kovács Emese) című tanulmánykötetet;

• 2013. november 26-án 19.00 órakor az Olasz Intézetben Gina Giannotti igazgató köszöntőjét követően a Huszthy Alma és Kuffart Hajnalka munkáit tartalmazó, Esercizi di filologia (szerk. Armando Nuzzo) című kötetet;

• 2013. november 27-én 19.00 órakor az Osztrák Kulturforum nagytermében pedig Susanne Bachfischer igazgató köszöntőjét követően a Byzanz und das Abendland: Begegnungen zwischen Ost und West (szerk. Juhász Erika) című kötetet, amely a tavalyi konferencia görög bizánci tanulmányait tartalmazza.

Programfüzet

Időpont: 2013. november 25–29.
Helyszín: ELTE Eötvös József Collegium (1118 Budapest, Ménesi út 11–13.)