A legjobbak választása

A Heti Válasz és az Educatio Nonprofit Kft. 2013. november 28-án első alkalommal jelentetett meg közös felsőoktatási rangsort: az idei kiadvány a korábbiakkal ellentétben egyetlen rangsorolási dimenzióra, a felvett hallgatók kiválóságára összpontosít. A tavalyi felvételi eljárásban legnépszerűbb tizenöt szakot bemutató listán négy ELTE-s képzés (az osztatlan jogászképzés, óvodapedagógus alapszak, a programtervező informatikus alapszak és a pszichológia alapszak) szerepel: minden esetben az első helyen.

A jogász szakokat rangsoroló listát az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara vezeti, a Pécsi Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi képzését megelőzve. Az ELTE ÁJK-ra felvettek pontátlaga (442,45 pont), illetve a nyelvvizsgával rendelkezők (közel 92%) és a középiskolai tanulmányi versenyen helyezést elérők százalékos aránya is kimagasló – a legjobb az országban.

A pedagógusképzés legnépszerűbb alapszakjának, az óvodapedagógus képzés intézményi rangsorának élén az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara áll, amelyet a Nyugat-magyarországi Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara és a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara követ. A legjobb hallgatók a TÓK-ot választották: a felvettek pontátlaga 355,96 pont volt, nyelvvizsgával pedig a jelenlegi hallgatók 62,44%-a rendelkezett.

Az informatikai terület leginkább preferált képzése a programtervező informatikus szak. Az abszolút lista első helyén az ELTE Informatikai Kara áll, a dobogón találjuk a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karát és a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karát is. Az IK-s hallgatók minden rangsormutató első helyét szerezték meg: pontátlaguk például 378,13 pont, csaknem 25%-uk az emelt szintű idegen nyelvi érettségin legalább jó minősítést ért el, nyelvvizsgával pedig 66,24%-uk rendelkezik.

A pszichológia alapszak rangsorát az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kara vezeti, a második a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara, a harmadik a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Kara lett. Az ELTE-re felvettek pontátlaga a legmagasabb (458,15 pont), nyelvvizsgával csaknem 94%-uk rendelkezik. A hallgatók a középiskolai versenyeken is a legjobban szerepeltek.

A kiadványban a munkaerőpiacról, a végzettek elhelyezkedési lehetőségeiről és a külföldi tanulásról is készítettek összeállítást, illetve interjú olvasható Demetrovics Zsolttal (ELTE PPK) és Lehmann Miklóssal (ELTE TÓK) is.

A rangsorok az Educatio Nonprofit Kft. jelentkezői és felvett adatbázisa alapján készültek. A rangsorok a 2013-as általános felvételi eljárásban legnépszerűbb – legtöbb első helyes nappali munkarendű jelentkezőt vonzó – 15 alap-, illetve osztatlan szak (általános orvos, gazdálkodás és menedzsment, gazdaságinformatikus, gépészmérnök, jogász, kereskedelem és marketing, mérnökinformatikus, műszaki menedzser, nemzetközi gazdálkodás, óvodapedagógus, pénzügy-számvitel, programtervező informatikus, pszichológia, turizmus-vendéglátás, villamosmérnök) felvett hallgatóinak kiválóságát mutatják be.

Forrás: Heti Válasz

2013.12.05.