Digitalizált metszetek az ELTE Digitális Intézményi Tudástárban

Az ELTE Egyetemi Könyvtár összességében mintegy 8000 metszete az ország egyik leggazdagabb és legrégibb történeti, művelődés- és irodalomtörténeti forrásgyűjteményének része. Az első, a kor szakmai színvonalának megfelelő, analitikus katalógus a metszetekről, a könyvtár új épületbe történt átköltözését követően (1876) készült. A főként a XVIII., XIX. századból származó arcképek, illetve tájképek és egyéb illusztrációk között azonban akad jóval korábbi, XVI. századi rézmetszet (pl. Hieronymus Wierix) is.

Az előző integrált könyvtári rendszerben ugyancsak készült leírás a metszettár egy részéről, jelzetelése azonban nem volt egységes, formai és tartalmi elemei megértek a kiegészítésre, cserére. Ehhez a munkához mozgósított a Könyvtár egy másfél millió Ft értékű támogatást, melyet az NKA Közgyűjtemények Kollégiumától pályázati úton kapott. Az 5000 dokumentum digitalizálására, a MARC21 szabvány szerinti leírására az ALEPH integrált adatbázisban, valamint internetes közzétételére kiírt feladatok megvalósítását, az INFODOK pályázatnyertesként végezhette el.

A digitalizált metszetek bekerültek az ELTE Digitális Intézményi Tudástárába (EDIT). A lépésről lépésre összehangolt előkészítő, szerkesztő munka eredménye, hogy a zömmel európai történelmi személyekről, írókról, filozófusokról, művészekről készített portrék (kis részben pedig térkép, tájkép, látkép, épületábrázolás, stb.) digitalizált képe végre összekapcsolható lett az elektronikus katalógusban az egységes szempontrendszer szerint elkészített bibliográfiai leírással. A Metszet gyűjtemény az EDIT-ben az Egyetemi Könyvtár „Különgyűjtemények” nevű kategóriája alatt található.

2014.01.20.