Történelmi emlékhely lesz az Eötvös Collegium

Az ELTE Eötvös József Collegium, a mezőtúri református kollégium és könyvtár, a szatmárcsekei Kölcsey-kúria egykori helye, a Ludovika Akadémia, valamint a Magyar Tudományos Akadémia történelmi emlékhellyé válásáról döntött a Kormány 2014 márciusában.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye szerint „az Eötvös József Collegiumot Eötvös Loránd fizikus alapította 1895-ben magasan képzett középiskolai tanárok kinevelése céljából. A Collegium a Gellért-hegyen található, 1910-ben átadott épületét Alpár Ignác tervezte, falai között a magyar szellemi élet számos képviselője tanult. A háború előtt a magyar szellemi elit nevelő intézménye volt, ahonnan országunk nagyjai és tudósai indultak útjukra. A háború után, a hatvanas évektől újjászervezett Collegium is számos tudóst és kiválóságot adott hazánknak.”

Az intézmény Egyetemünk szakkollégiumaként működik, alapításától kezdve hivatása, hogy a magyar nemzet legtehetségesebb egyetemi polgárait támogassa, tudományos előmenetelüket segítse. Jóllehet, a Collegium ma sok tekintetben eltér a háború előtti nagyhírű tanárképző központtól, a célja változatlan: olyan kiválóan fölkészült szakemberek képzése, akik tudományterületükön az átlagot meghaladó tudással rendelkeznek, önálló kutatómunkára képesek, és akiknek a tudomány művelése nem csupán szakma, hanem tanári hivatás is. A Collegium az Universitas szellemét követve saját felvételi eljárás keretében négy egyetemi karról vesz fel tagokat. A collegisták kétharmad részben a Bölcsészettudományi Kar, egyharmad részben pedig a Természettudományi Kar, az Informatikai Kar, illetve a Társadalomtudományi Kar hallgatói közül kerülnek ki. Ez a sokszínűség, a különféle tudományterületek mindennapos érintkezése a Collegium kimagasló eredményeinek a záloga.

A nemzet történelme és fejlődése szempontjából kiemelkedő történelmi és kegyeleti jelentőséggel bíró helyszínek megőrzése céljából a kulturális örökség védelméről szóló 2001. évi LXIV. törvény 61/E. § (4) és (5) bekezdése alapján a kultúráért felelős miniszter a Bizottság javaslatára a Bizottság felügyeletét ellátó miniszterrel egyetértésben kezdeményezi a Kormánynál a törvényjavaslat benyújtását az Országgyűléshez az egyes helyszínek nemzeti emlékhellyé, illetve történelmi emlékhellyé nyilvánítására. A nemzet történelme és fejlődése szempontjából kiemelkedő helyszínek, valamint a jelentőséggel bíró kegyeleti helyszínek értékvizsgálatát, továbbá a védettség előkészítését a Nemzeti Örökség Intézete végzi el a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság számára.

2014.04.02.