„EÖTVENHAT – Az ELTE szerepe a forradalomban”

A film a 37. Magyar Filmszemlén dokumentumfilm kategóriában van versenyben. A megszólalók által hitelesen körvonalazódik az egyetem szerepe a forradalom történelmi pillanataiban. Megidéződik az október 23-át megelőző pár év hangulata, a korra jellemző egyirányú politikai diktátumokra nemet mondó oktatók és diákok gondolkodása. Megrajzolódik a forradalomban tragikusan mártírhalált halt dékán, I. Tóth Zoltán alakja.

Az 1956-os forradalom a huszadik századi magyar történelem nagy pillanatai közé tartozik melyben az ELTE Bölcsészkar diákjai és oktatói meghatározó módon vettek részt. A forradalom kitörésében és az odáig vezető úton vállalt szerepükre emlékeznek vissza a filmben a Kolhoz Kör tagjai, a Tiszta Szívvel című korabeli diáklap szerkesztői.

Helyszín: Vetítés helye: Mammut Filmpalota, 1024. Budapest Lövőház u. 2-6Ideje: február 1. 14 óra, február 4. 16 óra 15 perc,Uránia mozi: február 5. 13 óra 30 perc

HáttérAz Eötvenhat című filmben megjelenő 1985-ös archív felvételeket Péterffy András filmrendező és az ELTE Videostúdió készítette az ELTE 350 éves fennállására készült „Historia est magistra vitae” filmhez. Az egyetemi bemutató után azt a filmet betiltotta az ELTE akkori rektora, többek között a filmben szereplő ötvenhatos visszaemlékezések miatt.A 2005-ben forgatott Eötvenhatba, Péterffy András beleegyezésével és intenciói alapján kerültek az 1985-ben forgatott film nyersanyagai.Az 1985-ben a rendszerváltozás előtt felvett visszaemlékezések tökéletesen alátámasztották és megelőlegezték a ma elhangzottakat, így a film hitelesen idézhette meg a forradalmat és az azt megelőző eseményeket.

Adatok a filmről, a gyártóról, az alkotókrólSzereplők: Borzsák István, Kelemen Elemér, Román Károly, Szabad György, Szakáts Sándor, Varga Jánosarchív felvételről: Hanák Péter, Sinkovits István, Szabó MiklósKészítették: Maros Gábor (operatőr-vágó), Nagy Ernő (rendező-operatőr), Péterffy András (szerkesztő-riporter), Szabó Sóki László (vágó, producer),Gyártó: ELTE Videostúdió,Gyártás éve : 2005.Nyersanyag : videó (DVcam)

Bővebb információ:

2006.01.30.